Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. februára 2011

Čínsky obchod je dynamickejší, ako sa očakávaloČínsky export v januári medziročne posilnil o 37,7 % a dovoz vzrástol o 51 %. Obchodná bilancia krajiny vykázala prebytok v objeme 6,5 mld. USD, čo bol pokles oproti decembrovému prebytku ...Zdieľať
cina  pristav Foto: SITA/APPEKING 14. februára (WEBNOVINY) - Čínsky export v januári medziročne posilnil o 37,7 % a dovoz vzrástol o 51 %. Obchodná bilancia krajiny vykázala prebytok v objeme 6,5 mld. USD, čo bol pokles oproti decembrovému prebytku 13,1 mld. USD. Informovala o tom v pondelok čínska štátna televízia. Analytici, ktorých vo svojom prieskume minulý týždeň oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že čínsky vývoz v januári vzrastie o 22,4 % a dovoz sa zväčší o 28 %, pričom obchodný prebytok bude na úrovni 10,7 mld. USD.

"Na začiatku roka vo všeobecnosti nastáva pokles obchodného prebytku. Export zvyčajne býva v prvom kvartáli slabý, čo však neplatí pre dovoz," povedal Jian Chang, analytik Barclays Capital. Yu Song a Helen Qiao, analytici Goldman Sachs, uviedli, že čínsky dovoz a vývoz sú dobrým znamením pre hospodárstvo Číny aj pre globálnu ekonomiku. "Výraznú dynamiku rastu exportu podporuje zlepšenie ekonomických podmienok hlavných obchodných partnerov Číny a dynamiku zväčšovania dovozu podporuje silný rast domáceho dopytu," uviedli analytici Goldman Sachs. Menší obchodný prebytok Číny je signálom toho, že ekonomika krajiny nadobúda novú rovnováhu. Zníženie prebytku zároveň znamená, že do Číny smeruje menej peňazí, čo zmierňuje tlak na ceny, ktorý posunul infláciu najvyššie za viac ako dva roky.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanci môžu o zúčtovanie žiadať do zajtra
<< predchádzajúci článok
PROCHÁZKA: Starosť o mediálny obraz KDH nebola dokonalá