Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2007

Ďalší rozsudok v kauze kyselinári padne v pondelokĎalší rozsudok v kauze kyselinári by mal v pondelok 17. septembra vyniesť senát Špeciálneho súdu (ŠS). Pôjde o tresty v prípade vraždy šéfa zločineckej skupiny, Františka Mikera, ktorého ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Ďalší rozsudok v kauze kyselinári by mal v pondelok 17. septembra vyniesť senát Špeciálneho súdu (ŠS). Pôjde o tresty v prípade vraždy šéfa zločineckej skupiny, Františka Mikera, ktorého mali zavraždiť vo februári v roku 2001 jeho kumpáni. Tí boli totiž nespokojní s prerozdeľovaním financií, ktoré skupina získavala podvodmi na DPH. Obžalovaní Jozef K., Rastislav Š. a Peter L. sa mali priamo podieľať na vražde F. Mikera. Senát ŠS sa od stredy 12. septembra zaoberal okrem tohto trestného skutku aj ďalšími bodmi obžaloby, ktoré vinia týchto troch páchateľov spolu s ďalšími ôsmimi zo založenia a osnovania zločineckej skupiny za účelom zisku, obmedzovania osobnej slobody a lúpežného prepadnutia v rodinnom dome v Modre v roku 2002. Senát ŠS dnes ukončil v týchto bodoch obžaloby dokazovanie.

Dnes pred senátom ŠS odzneli záverečné reči špeciálneho prokurátora, obhajcov i obžalovaných. Prokurátor uviedol, že všetci obžalovaní spáchali trestné činy, ktoré sa im v obžalobe kladú za vinu. "Účasť Rastislava Š. a Jozefa K. na vražde je nepochybná. Mikera sa rozhodli odstrániť preto, že neboli spokojní s prerozdeľovaním peňazí v skupine, ktorá sa zaoberala nezákonným predajom softvéru," uviedol v záverečnej reči špeciálny prokurátor. Podľa neho bol dostatočne preukázaný aj skutok v prípade lúpežného prepadnutia. Rastislavovi Š. navrhol prokurátor doživotný trest odňatia slobody v tretej nápravnovýchovnej skupine (NVS). Zároveň mu navrhol zrušiť súčasný trest 25 rokov za mrežami za trojnásobnú vraždu tzv. bielych koní, za ktorú bol spolu s Jozefom K. a Petrom L. už odsúdený v decembri minulého roku. Jozefovi K. nenavrhol výšku trestu, lebo tento obžalovaný je už odsúdený na maximálny, doživotný trest. Peter L. by mal podľa návrhu prokurátora dostať 15 rokov v 3. NVS a ochranný dohľad na tri roky. Zároveň súdu navrhol, aby tomuto obžalovanému zrušil súčasný trest, v rámci ktorého si má odpykať 7 rokov v 2. NVS. Špeciálny prokurátor navrhol dvom z ďalších ôsmich obžalovaných 12-ročné tresty v 3. NVS, jednému 5 a pol roka a ostatným 5 rokov v prvej NVS. Rastislav Š., Jozef K. a ďalší dvaja z gangu by mali podľa návrhu prokurátora nahradiť škodu vo výške 3,5 milióna korún olúpeným manželom a ich dcére z Modry, ktorých prepadli v ich dome.

Advokát Jozefa K. navrhol súdu, aby jeho účasť v skutku lúpeže bola kvalifikovaná len ako návod a pomoc pri čine. Jeho klient sa pridržal záverečnej reči obhajcu a uviedol, že nespáchal Mikerovu vraždu a ani lúpež, z ktorej je obžalovaný.

Advokátka Rastislava Š. uviedla vo svojej záverečnej reči, že neexistujú dôkazy o smrti F. Mikera, ktorého mal jej klient zastreliť a nechať rozpustiť v kyseline sírovej. "V priebehu dokazovania vraždy Mikera nebolo nájdené jeho telo a ani pozostatky z likvidácie, a preto sú pochybnosti, či ku skutku došlo," uviedla advokátka. Podľa nej "Miker mal dôvody, aby vytvoril dojem, že je mŕtvy". A to preto, lebo sa o neho začala zaujímať nielen finančná polícia, ale aj podsvetie. Advokátka svoje pochybnosti o vražde šéfa skupiny odôvodnila aj na základe znaleckého posudku, podľa ktorého pokusy s účinkami kyseliny dokázali, že táto látka nerozpustí zuby a kĺbové hlavice ani za niekoľko týždňov. "Nenašiel sa ani projektil, ktorý sa nerozpustí v kyseline sírovej ani po niekoľkých týždňoch," uviedla advokátka Rastislava Š. Tá spochybnila aj výpovede obžalovaného Petra L. potom, ako sa zmenilo jeho procesné postavenie v auguste 2003, keď sa rozhodol svedčiť o vražde Františka Mikera. Advokátka navrhla vo veci tejto vraždy oslobodiť svojho klienta spod obžaloby, lebo dôkazy nie sú podľa nej usvedčujúce. Rastislav Š. sa pred senátom ŠS vyjadril, že sa nedopustil vraždy ani lúpeže.

Advokát Petra L. uviedol, že dokazovaním bola nesporne preukázaná účasť jeho klienta na skutkoch, ostáva však otázna ich právna klasifikácia. ŠS navrhol pre svojho klienta trest pod spodnou hranicou sadzby pri skutku lúpeže, lebo Peter L. mal informáciu o uložených peniazoch v rodinnom dome v Modre a tú podal ďalej Jozefovi K. Pri skutku vraždy navrhol Petra L. oslobodiť, lebo jeho klient nakupoval kyselinu na príkaz Františka Mikera a tak netušil, že práve Miker skončí v kyseline. "Pri čítaní návrhu prokurátora som sa zamyslel, či malo význam priznať sa, ale verím v spravodlivosť tohto súdu," uviedol vo svojej záverečnej reči Peter L. Ten zároveň uviedol, že na lúpeži sa nezúčastnil, "až na tie drobnosti s ňou spojené".

Senát Špeciálneho súdu vynesie rozsudok 17. septembra o 14:00 v Ústave pre výkon väzby v Bratislave.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Viedni zrážka nemeckého autobusu s električkou
<< predchádzajúci článok
Väčšina Slovákov očakáva zavedenie eura v januári 2009