Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. mája 2006

Darfúrski povstalci odmietli dohodu s vládouPovstalci z Hnutia za spravodlivosť a rovnoprávnosť (JEM) odmietli v nedeľu podpísať mierovú zmluvu, ktorá mala zastaviť krviprelievanie v v sudánskom Darfúre. Podľa hovorcu JEM Hahmeda Husajna zmluva ...Zdieľať

ABUJA 30. apríla (WN/SITA/AP) - Povstalci z Hnutia za spravodlivosť a rovnoprávnosť (JEM) odmietli v nedeľu podpísať mierovú zmluvu, ktorá mala zastaviť krviprelievanie v v sudánskom Darfúre. Podľa hovorcu JEM Hahmeda Husajna zmluva je neadresná a nebude sa dať splniť. Okrem toho neobsahuje ich kľúčovú požiadavku na širšiu autonómiu oblasti a pozíciu viceprezidenta v ústrednej vláde v Chartúme pre politika z Darfúru. "Je to nevyvážený dokument. V takejto podobe ho nepodpíšeme," povedal Hahmed Husajn, ktorý okrem JEM zastupuje aj Sudánske oslobodzovacie hnutie (SLM), ďalšiu povstaleckú skupinu v Darfúre.

Sudánska vláda sa v nigérijskej Abuji pokúša za sprostredkovania Africkej únie a Organizácie spojených národov ukončiť trojročný krvavý konflikt. Dárfúr považuje OSN za dejisko najväčšej humanitárnej krízy na svete. V konflikte proti sebe bojuje ústredná vláda v Chartúme, ktorú tvorí arabská menšina a kresťanské a animistické skupiny z afrických kmeňov na juhu Sudánu. Podľa odhadov na následky bojov zomrelo 180 000 mŕtvych a svoje domovy opustili 2 milióny ľudí.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hladina Moravy v Kopčanoch dosiahla 510 cm
<< predchádzajúci článok
Egyptská polícia zastrelila spolupáchateľov bombových útokov

Darfúrski povstalci odmietli dohodu s vládou - diskusné fórum čitateľov