Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2007

Do 2. piliera má ísť oproti pôvodnému návrhu o 3,1 mld.Sk menejPodľa aktualizovaného návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne (SP) na rok 2008, ktorý vo štvrtok schválila vláda, by mala poisťovňa počas budúceho roka previesť na účty sporiteľov v ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) - Podľa aktualizovaného návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne (SP) na rok 2008, ktorý vo štvrtok schválila vláda, by mala poisťovňa počas budúceho roka previesť na účty sporiteľov v druhom pilieri celkovo 22,8 mld. Sk, čo je oproti pôvodnému návrhu budúcoročného rozpočtu poisťovne menej o vyše 3,1 mld. Sk. Príspevky, ktoré budúci rok postúpi do druhého piliera štát, by však mali zostať na pôvodne rozpočtovanej úrovni takmer 1,65 mld. Sk. Pokles odvedených príspevkov do druhého piliera by sa tak mal týkať len príspevkov, ktoré na účty sporiteľov postupujú pobočky poisťovne. Umožnenie výstupu z druhého dôchodkového piliera by malo mať budúci rok na rozpočet SP pozitívny vplyv v sume 3,56 mld. Sk a umožnenie vstupu do druhého piliera, naopak, negatívny vplyv na úrovni takmer 188 mil. Sk.

Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu pre platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity zo súčasného trojnásobku na štvornásobok priemernej mzdy na Slovensku by malo budúci rok poisťovni priniesť 1,66 mld. Sk. Ďalších 298 mil. Sk by mali predstavovať príjmy poisťovne, ktoré vzniknú zavedením platenia poistného na nemocenské poistenie aj pracujúcimi poberateľmi starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov. Vylúčenie doktorandov z okruhu zamestnancov by malo znížiť príjmy poisťovne o 179 mil. Sk. Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení by tak mala zlepšiť príjmy poisťovne celkovo o 6 mld. Sk. Aktuálny rozpočet SP však počíta s tým, že štát budúci rok poskytne poisťovni na vykrytie nákladov súvisiacich so zavedením druhého piliera 17,1 mld. Sk, čo je oproti pôvodnému návrhu rozpočtu SP o 5,8 mld. Sk menej.

V oblasti výdavkov by malo úsporu vo výške 15 mil. Sk poisťovni budúci rok priniesť predĺženie minimálneho obdobia dôchodkového poistenia potrebného na vznik nároku na starobný a predčasný starobný dôchodok zo súčasných 10 rokov na 15 rokov. Najväčšiu úsporu by mala poisťovňa dosiahnuť vďaka sprísneniu nároku na predčasný starobný dôchodok, ktorý by mal vzniknúť najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, a to 750 mil. Sk. SP by mala uzatvoriť budúci rok s prebytkom vo výške 14,13 mld. Sk. Z tejto sumy by pritom takmer 13,64 mld. Sk mal predstavovať prevod prebytočných prostriedkov z minulých rokov a zvyšok prebytok poisťovne vytvorený počas roka 2008. Celkové príjmy SP by pritom mali v budúcom roku predstavovať takmer 154,07 mld. Sk a celkové výdavky 153,57 mld. Sk.

Správny fond SP by mal v budúcom roku predstavovať takmer 4,7 mld. Sk, čo je oproti tomuto roku zvýšenie o vyše 0,9 mld. Sk. Zvýšené zdroje v správnom fonde SP sa podľa materiálu prioritne použijú na riešenie informačno-komunmikačných technológií, na zvýšenie počtu zamestnancov poisťovne o 81 ľudí, na čiastočné zmiernenie nepriaznivej situácie v oblasti odmeňovania zamestnancov a na riešenie priestorových problémov poisťovne. Výdavky fondu starobného dôchodkového poistenia by mali v budúcom roku predstavovať 113,03 mld. Sk, čo je oproti pôvodnému návrhu rozpočtu poisťovne na rok 2008 pokles o 695 mil. Sk. O takmer 122 mil. Sk oproti pôvodnému návrhu rozpočtu klesli aj budúcoročné výdavky vo fonde garančného poistenia, ktoré by mali predstavovať 974,8 mil. Sk. Naopak, v porovnaní s pôvodným návrhom rozpočtu by mali stúpnuť výdavky vo fonde nemocenského poistenia, a to o 96,4 mil. Sk na 6,08 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ministri schválili rozpočet verejnej správy (11. 10. 2007)
 Rozvoj ciest 1. triedy do roku 2010 má stáť takmer 18 mld. Sk (11. 10. 2007)
 Na obranu by malo ísť v budúcom roku 31,7 mld.Sk (11. 10. 2007)
 Z rozpočtu MS SR pôjde najviac na súdnictvo (11. 10. 2007)nasledujúci článok >>
Z rozpočtu MS SR pôjde najviac na súdnictvo
<< predchádzajúci článok
Za vojnové zločiny odsúdili Chorváti štyroch Srbov

Do 2. piliera má ísť oproti pôvodnému návrhu o 3,1 mld.Sk menej - diskusné fórum čitateľov