Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Pre ženy

21. septembra 2005

DOBRÉ RADYSuchá pleť, Zdravie a krása z marhúľ, Triky pri praní, Ženskí pomocníciZdieľať
Suchá pleť

Krásna pleť je snom každej ženy. Zabrániť nezdravému vysušovaniu pokožky pomôže olej z ľubovníka, ktorý pripravíme z jeho kvetov, slnečnicového alebo olivového oleja a necháme sedem dní vylúhovať. Podobný efekt docielime pomocou masky z nastrúhanej uhorky a trochy vazelíny. Po 20 minútach tvár opláchneme a nakrémujeme.
Revitalizujúci účinok na pleť má aj umývanie tváre a dekoltáži v jablkovej či mrkvovej šťave.

Zdravie a krása z marhúľ

Marhule sa vďaka vysokému obsahu betakaroténu, draslíka a horčíka osvedčili najmä pri liečbe ochorení, kože, očí, pľúc, pankreasu a slizníc. Majú priaznivý účinok na tvorbu krvi, pomáhajú pri anémii, srdcovo-cievnych problémoch, nespavosti, neurózach, zachrípnutí a tráviacich ťažkostiach.
Popálenú pokožku po opaľovaní príjemne schladí dužina z marhúľ, potrebné vitamíny dodá unavenej pleti čerstvá marhuľová šťava. Mix čerešňovej a marhuľovej šťavy zmierni bolesť hlavy a kokteil z jahôd, malín, marhúľ a mlieka naštartuje imunitu v chrípkovom období.

Triky pri praní

l Žiarivo biele záclony docielime, ak ich ešte pred vypraním necháme postáť 12 hodín v osolenej studenej vode.
l Keď potrebujeme vyprať väčšie množstvo dámskych siloniek a nechce sa nám kvôli tomu zháňať špeciálne vrecko na pranie, stačí, ak ich vložíme do bavlnenej ponožky, a tak vyperieme.
l Fľak po čučoriedkovom džeme z odevu odstránime, ak zasiahnuté miesto ponoríme na celý deň do kyslého mlieka, a potom vyperieme v obvyklom pracom prášku.

Ženskí pomocníci

l Dlhotrvajúcu a bolestivú menštruáciu pomôže skrátiť  odvar z 8 g dubovej kôry, ktorý povaríme v litri vody asi 15 minút a užívame 3-krát denne pred jedlom počas 1-2 dní.
l Od bolesti uľavia teplé obklady pripravené z čerstvých zelerových listov, kôpru alebo myšieho chvosta.
l Rovnaký účinok majú studené obklady na stehná, podbrušok  alebo užívanie liečivých tinktúr z kôpru, zemežlče, zeleru alebo škorice.
l Osvedčeným receptom je aj obyčajný citrón, ktorého zvýšený príjem do organizmu pomôže zmierniť menštruáciu.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miloslav Mečíř
<< predchádzajúci článok
Sedem tipov na zvládnutie života so športovým fanúšikom