Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2010

Dopravcovia chcú vyhlásiť štrajkovú pohotovosťÚnia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá nedávno organizovala protesty proti podmienkam výberu mýta, plánuje v stredu 27. januára oznámiť vyhlásenie štrajkovej ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá nedávno organizovala protesty proti podmienkam výberu mýta, plánuje v stredu 27. januára oznámiť vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Podľa dopravcov dôvodom tohto opatrenia je ochrana ich hospodárskych a sociálnych záujmov v súvislosti s platením mýta.

Popredný predstaviteľ únie Rudolf Páleš pre agentúru SITA dnes zdôvodnil pripravované vyhlásenie štrajkovej pohotovosti najmä tým, že malí a strední autodopravcovia naďalej nesúhlasia s rozsahom spoplatnenia ciest prvej triedy. Nepáči sa im ani to, že na rozdiel od zníženia spotrebnej dane na naftu sa nerieši aj požadované zníženie dane z motorových vozidiel. Únia v pondelok večer dostala list s odpoveďou ministerstva dopravy na svoje požiadavky týkajúce sa platenia mýta. Rezort dopravy navrhol dopravcom pracovné stretnutie o mýte v nimi zvolenom termíne, Páleš však nevedel povedať, či a kedy sa stretnutie uskutoční.

Autodopravcovia vyzvali minulý týždeň ministerstvo dopravy na pozastavenie výberu mýta do 30. apríla. Na cestách prvej triedy by chceli platiť mýto len na úsekoch v dĺžke 333 kilometrov, súbežných s diaľnicami a rýchlostnými cestami. Navrhli tiež dopravnými značkami zakázať ich prejazd tranzitnej nákladnej doprave, ako je to riešené i v iných európskych krajinách, aby neboli nadmerne zaťažené. Terajší rozsah spoplatnenia ciest prvej triedy v dĺžke viac ako 1 400 kilometrov považujú za neúnosný. Na cestách prvej triedy dočasne platí od 14. do 31. januára nulová sadzba mýta pre úpravu jednotlivých mýtnych úsekov. Autodopravcovia zároveň chceli upraviť mýtne úseky tak, aby platili za skutočne prejazdenú vzdialenosť po vymedzenom úseku.

Ministerstvo dopravy v odpovedi Únii autodopravcov Slovenska nekomentovalo jej výzvu na pozastavenie výberu mýta do konca apríla vzhľadom na vykonané zmeny. Namiesto toho navrhlo únii pracovné stretnutie. "Ministerstvo dopravy má snahu rokovať s autodopravcami a riešiť ich podnety," informoval agentúru SITA hovorca ministra dopravy Stanislav Jurikovič.

Minister dopravy Ľubomír Vážny už predtým odmietol znížiť rozsah platenia mýta na cestách prvej triedy. "Je to nereálne, to nemá žiadna krajina," opakovane odmietol Vážny po zasadnutí vlády 19. januára požiadavku dopravcov platiť len za prejazdené kilometre a nie za celé úseky. Po rokovaní o úprave mýtnych úsekov v ten istý deň informoval o rozhodnutí, že ak automobil neprejde celý meraný úsek a zíde z neho, nebude platiť mýto, resp. bude mať nulovú sadzbu. "Znamená to určitý ústupok zo strany štátu, určité oželenie výnosov za celý neprejdený úsek," povedal Vážny. Automobily by mali namiesto doterajších 826 úsekov od februára platiť mýto na 1 006 upravených úsekoch dlhých do 5 kilometrov a od apríla na 1 700 skrátených úsekoch s priemernou dĺžkou 700 metrov. Podľa Vážneho je to maximálny ústupok voči dopravcom.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Autodopravcovia nevylučujú obnovu protestu (25. 1. 2010)
 PALČÁK: Na cestách 1. triedy treba platiť mýto (21. 1. 2010)
 Autodopravcovia vyzývajú pozastaviť výber mýta (19. 1. 2010)
 Počet mýtnych úsekov sa zvýši na vyše tisíc (18. 1. 2010)
 Mýto na cestách 1. triedy sa dočasne neplatí (14. 1. 2010)
 Dopravcovia a opozícia vyzvali na zastavenie mýta (14. 1. 2010)
 SKYTOLL: Funkčných vyše 99 % palubných jednotiek (14. 1. 2010)
 Krutá gangsterka zatĺka (31. 8. 2005)nasledujúci článok >>
Očkovanie proti malárii reálne už do troch rokov
<< predchádzajúci článok
Susedia podporujú plán zmierenia s Talibanom