Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2010

Dotácie vo viacerých rezortoch budú po novomZ prostriedkov rozvojovej pomoci bude možné od januára žiadať dotácie aj na podporu štúdií, analýz a odborných podujatí. Tieto sa budú ...Zdieľať
peniaze Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - Z prostriedkov rozvojovej pomoci bude možné od januára žiadať dotácie aj na podporu štúdií, analýz a odborných podujatí.


Tieto sa budú musieť zameriavať na medzinárodné vzťahy a zahraničnú politiku. Granty bude po novom možné dostať aj na spoločné projekty Slovenskej republiky a Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). O prostriedky bude treba žiadať podľa schválených podmienok Slovenskú agentúru pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií Ministerstva zahraničných vecí SR, ktorú dnes poslanci v hlasovaní definitívne schválili.

Po novom sa budú poskytovať i dotácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Dnes schválená norma nahradí výnos rezortu o poskytovaní dotácií. Zákon upravuje účel, na ktorý sa dotácia môže poskytnúť, podrobnejšie sa určujú podmienky použitia dotácie a určujú sa ďalšie podmienky, ktorými sa má zabezpečiť maximálna hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť použitia dotácie. Podľa rezortu sa má zvýšiť adresnosť podpory prostredníctvom dotácií vymedzením účelu, ale aj podmienkami a požiadavkami na ich poskytovanie.

Od januára zmení podmienky aj Úrad vlády SR
Ministerstvo práce a sociálnych vecí ponecháva osvedčené mechanizmy podpory rozvoja sociálnej sféry prostredníctvom dotácií, a to podporu terénnej sociálnej práce, rozvoj sociálnych služieb a opatrení v prirodzenom prostredí, či podporu rozvoja nedostatkových sociálnych služieb aj opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Nemalo by sa pokračovať v podpore veľkých investičných akcií a podpore humanitárnej pomoci poskytovanej právnickým osobám. Dôraz navrhovaný zákon kladie na podporu nedostatkových a absentujúcich nástrojov sociálnej politiky, a to na podporu rozvoja špecializovaného sociálneho poradenstva, sociálnej rehabilitácie, či podporu sociálnych služieb pre rodiny s deťmi.

Od januára bude podľa novej normy poskytovať dotácie aj Úrad vlády SR. O dotácie možno žiadať na podporu zachovania, vyjadrenia, ochrany a rozvoja identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín, na presadzovanie, podporu a ochranu základných práv a slobôd, výchovu a vzdelávanie k ľudským právam, právam národnostných menšín a rodovej rovnosti, ako aj sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity. Určené sú tiež na ochranu národných kultúrnych pamiatok, podporu projektov zachovania memorabilií slovenských osobností európskeho významu, boj proti drogám, drogovým a iným závislostiam či na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, homofóbie, antisemitizmu a ostatných prejavov intolerancie. Dotácie Úrad vlády SR poskytne aj na aktivity rozvíjajúce dialóg a porozumenie medzi národnostnou väčšinou a národnostnými menšinami a etnickými skupinami. Žiadosti o dotácie vo všetkých rezortoch budú posudzovať trojčlenné komisie, aby bola zabezpečená transparentnosť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Babička sa udusila pri požiari domu
<< predchádzajúci článok
Picassov elektrikár tvrdí, že má právo na ďalšie diela