Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. októbra 2012

Dustina Hoffmana ocenia za jeho režisérsky debut QuartetAmerický herec Dustin Hoffman si zo 16. ročníka Hollywoodskeho filmového festivalu a Hollywoodskych filmových cien odnesie ocenenie Hollywood Breakthrough Director Achievement Award za jeho režisérsky ...Zdieľať
dustin hoffman BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Americký herec Dustin Hoffman si zo 16. ročníka Hollywoodskeho filmového festivalu a Hollywoodskych filmových cien odnesie ocenenie Hollywood Breakthrough Director Achievement Award za jeho režisérsky debut Quartet (2012).


Do filmu o štvorici operných spevákov na dôchodku obsadil Maggie Smith, Toma Courtenaya, Michaela Gambona, Billyho Connollyho či Pauline Collins.

Dvojnásobný držiteľ Oscara si túto poctu prevezme 22. októbra na ceremoniáli v hoteli Beverly Hilton.

“Je pre nás veľkou poctou oceniť Dustina Hoffmana za jeho režisérsky debut - film Quartet. Jeho vynikajúca práca a režisérske schopnosti sú pozoruhodné,” uviedol zakladateľ a riaditeľ Hollywoodskeho filmového festivalu Carlos de Abreu.

V minulosti toto ocenenie získali napríklad McG, Zach Braff, Paul Haggis, Ryan Murphy, Ben Affleck, John Patrick Shanley a Michel Hazanavicius.

Sedemdesiatpäťročný Dustin Hoffman sa vo svete filmu pohybuje od 60. rokov, počas ktorých účinkoval vo vyše 70 snímkach a seriáloch. Zväčša si vyberá úlohy deficitných, problémových či zakomplexovaných protagonistov, ktorým chýbajú hrdinské vlastnosti. Pozornosť kritikov upútal najskôr na divadelných doskách, keď sa mu dostalo uznania za výkon v divadelnej hre Eh?.

Zlomom v jeho kariére bola rola Benjamina Braddocka v kultovej snímke Absolvent (1967) režiséra Mikea Nicholsa.

Výkony v dráme Kramerová verzus Kramer (1979) a snímke Rain Man (1988), v ktorej stvárnil autistického Raymonda Babbitta, mu vyniesli najprestížnejšie herecké ocenenie - Oscara.

Na konte má ďalších päť nominácií na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za snímky Absolvent, Polnočný kovboj (1969), Lenny (1974), Tootsie (1982) a Pes lump (1997). Medzi jeho ďalšie významné filmy patria Malý veľký muž (1970), Motýľ (1973), Maratónec (1976), Všetci prezidentovi muži (1976), Smrtiaca epidémia (1995), Spáči (1996), Posol: Príbeh Johanky z Arku (1999), Polnočná míľa (2002), Porota (2003), Rad nešťastných príhod (2004), Jeho foter, to je lotor! (2004), Hľadanie Krajiny - Nekrajiny (2004), Prázdniny (2006), Parfum: Príbeh vraha (2006), Horšie to už nebude (2006) alebo Fotri sú lotri (2010) a svoj hlas prepožičal Shifuovi v animákoch o Kung Fu Pande.

Herec, ktorý má na konte aj päť Zlatých glóbusov, je od roku 1980 ženatý s Lisou Gottsegen, s ktorou má štyri deti, pričom z predošlého manželstva má ďalšie dve. Jeho režisérsky debut Quarter mal premiéru na septembrovom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde si vyslúžil standing ovation. Informácie zverejnila webstránka www.hollywoodreporter.com.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kiná ovládla Odplata, z noviniek boduje Argo Bena Afflecka
<< predchádzajúci článok
Na novom albume Horkýže slíže bude hosťovať Bolek Polívka