Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

30. mája 2019

Dvojica Rusov na ISS vystúpila do otvoreného vesmíru



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Moskva 30. mája (TASR) - Dvaja ruskí členovia posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v stredu vystúpili do otvoreného vesmíru za účelom údržby stanice a vedeckého výskumu. Informovala o tom agentúra AP.


Oleg Kononenko and Alexej Ovčinin mali za úlohu odinštalovať panely s niektorými vedeckými experimentmi umiestnenými na vonkajšej časti stanice. Takisto sa im podarilo aj vyčistiť niekoľko okien a nainštalovať držadlá na uľahčenie výstupov.

Dvojica strávila v otvorenom vesmíre niečo málo cez šesť hodín. Pre Kononenka to bol už piaty výstup do vesmíru, pre Ovčinina to bola premiéra.

Kononenko sa má vrátiť v júni na Zem spolu s dvoma kolegami po šiestich mesiacoch a dvoch týždňoch strávených na orbite. Ovčinin zaujme jeho miesto veliteľa stanice.

Rusi si pred výstupom nalepili na skafandre nálepky vzdávajúce hold legendárnemu ruskému kozmonautovi Alexejovi Leonovovi, ktorý sa stal v roku 1965 vôbec prvým človekom, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru. Zo stanice mu tiež zablahoželali k 85. narodeninám, ktoré vo štvrtok oslavuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Tehelné pole ponúklo vydarenú koncertnú premiéru so skupinou Elán
<< predchádzajúci článok
Zomrel niekdajší politický väzeň, spisovateľ a publicista J. Stránský

Dvojica Rusov na ISS vystúpila do otvoreného vesmíru - diskusné fórum čitateľov