Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

07. júna 2019

NASA od roku 2020 sprístupní ISS pre vesmírnych turistovTaliansky astronaut Paolo Nespoli pozerá na komunikačnú jendotku na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS na archívnej snímke.Zdieľať
Taliansky astronaut Paolo Nespoli pozerá na komunikačnú jendotku na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS na archívnej snímke. Foto: TASR/AP
 
Washington 7. júna (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok oznámil, že sprístupní Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pre komerčné účely vrátane vesmírnej turistiky, pričom jedna noc na ISS bude stáť 35.000 dolárov (takmer 31.000 eur). Informovala o tom v piatok agentúra AFP.


"NASA otvára Medzinárodnú vesmírnu stanicu na komerčné účely a ich propagáciu, čo tu nikdy predtým nebolo," uviedol finančný riaditeľ NASA Jeff DeWit.

Zástupca riaditeľa ISS Robyn Gatens povedal, že každý rok sa na ISS budú môcť pozrieť dve súkromné osoby. Podľa NASA budú môcť na orbitálnej stanici zotrvať až 30 dní. Výhradné právo na dopravu turistov na ISS budú mať len dve spoločnosti, a to SpaceX vo svojej vesmírnej lodi Crew Dragon, ako aj Boeing v lodi Starliner, ktorá je zatiaľ vo vývoji. Jej prvý skúšobný let bez posádky sa očakáva v auguste 2019.

Spomínané spoločnosti budú mať právo vyberať si klientov, ktorých na ISS a späť na Zem dopravia za približne 58 miliónov dolárov (vyše 51 miliónov eur).


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred 15 rokmi opustil filmový svet slovenský herec Peter Debnár
<< predchádzajúci článok
VŠVU v Bratislave si výročie vzniku pripomína výstavou

NASA od roku 2020 sprístupní ISS pre vesmírnych turistov - diskusné fórum čitateľov