Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. augusta 2006

Ernesto sa má z búrky zmeniť na hurikán pri FlorideTropická búrka Ernesto zasiahla v pondelok východnú Kubu, prehnala sa pri jej severnom pobreží a podľa predpovedí počasia by sa mala obrátiť na sever na otvorené more a smerovať na pobrežie Floridy ...Zdieľať

HAVANA 29. augusta (WEBNOVINY) - Tropická búrka Ernesto zasiahla v pondelok východnú Kubu, prehnala sa pri jej severnom pobreží a podľa predpovedí počasia by sa mala obrátiť na sever na otvorené more a smerovať na pobrežie Floridy už ako hurikán. Ernesto sa stal prvým hurikánom atlantickej sezóny v nedeľu ráno, potom sa zmenil na obyčajnú búrku po tom, ako zasiahol Haiti. Meteorológovia varujú, že búrka pravdepodobne opäť zosilnie na nebezpečný hurikán, keď sa presunie cez teplé vody v Mexickom zálive. Ernesto zatiaľ spôsobil len menšie škody a zapríčinil jedno úmrtie, keď jednu ženu zmietla povodeň na haitskom ostrove.

Po polnoci bol Ernesto iba mierny pri severnom pobreží, asi 45 kilometrov východne od provinčnej metropoly Camaguey vo východnej Kube. Presúvaním západne-severozápadne s rýchlosťou do 19 kilometrov za hodinu s maximálnym vetrom 65 kilometrov za hodinu sa očakáva počas noci presun na sever Kuby pred odklonom na otvorené more a smerovaním na Floridu, ktorú by mohol dosiahnuť vo štvrtok.

Tisíce ľudí evakuovali na Kube, kde vláda bežne nariaďuje masové evakuácie pred veľkými búrkami s cieľom minimalizovať straty na životoch. Zatiaľ nie sú žiadne správy o škodách, štátna televízia ale odvysielala zaplavené niektorých častí ostrova. V provincii Guantanámo počas búrky napršalo 194 milimetrov vody. V krajine monitorujú väčšinu, viac ako 70 percent vodných nádrží. Kubánci vyhnali stáda dobytka do vyšších polôh, turistov evakuovali z hotelov v juhovýchodnej provincii Granma a baseballové zápasy, vrátane predolympijskej kvalifikácie medzi USA a Mexikom presunuli na skorší čas dňa. Vlaková premávka v krajine sa počas búrky takisto zastavila a národné komerčné lety boli odložené.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poplatky u lekára sa od septembra rušia
<< predchádzajúci článok
Stav Ariela Šarona sa po prekonaní zápalu pľúc zlepšil