Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. júna 2020

Európska únia začína bojovať proti dezinformáciám, spustila monitorovanie digitálnych médiíV boji proti dezinformáciám bude Európska únia (EÚ) monitorovať digitálne médiá. V tejto súvislosti spustila projekt Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií ...Zdieľať
unia 676x451 3.6.2020  - V boji proti dezinformáciám bude Európska únia (EÚ) monitorovať digitálne médiá. V tejto súvislosti spustila projekt Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO) pod vedením Európskeho univerzitného inštitútu vo Florencii. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Hlbšie porozumenie dezinformačným aktéromÚlohou EDMO bude podporovať vytváranie a prácu komunity zloženej z kontrolórov faktov, akademických výskumných pracovníkov a iných zainteresovaných strán s odbornými znalosťami v oblasti online dezinformácií.

„Projekt prispeje k hlbšiemu porozumeniu dezinformačných aktérov, vektorov, nástrojov, metód, dynamiky šírenia, prioritných cieľov a vplyvu na spoločnosť,“ uviedla Ludviková.

Centrum boja proti dezinformáciám


Nezávislé centrum spolupráce má tiež podľa nej zvýšiť dostupnosť vedeckých poznatkov o online dezinformáciách, urýchli rozvoj európskeho trhu služieb na overovanie faktov a podporí verejné orgány zodpovedné za monitorovanie digitálnych médií, ako aj rozvoj nových politík.

Cieľom EDMO je stať sa európskym centrom boja proti dezinformáciám online. Bude združovať zdroje a vytvárať „bezpečný prístav“ pre prístup k údajom pre kontrolórov faktov a výskumných pracovníkov, ktorí sa snažia odhaliť, porozumieť a analyzovať dezinformačné aktivity, trendy a techniky online.

Druhá fáza projektu sa zameria na vytvorenie národných či regionálnych centier výskumu digitálnych médií v celej Európe.

Projektu vyčlenili dva a pol milióna eur


Konzorcium vybrané na riadenie európskeho strediska začalo svoju činnosť 1. júna 2020. Zahŕňa Aténske technologické centrum (Grécko), Aarhus University (Dánsko) a organizácia na kontrolu faktov Pagella Politica (Taliansko).

Projekt je financovaný prostredníctvom programu Connect Europe Facility. EDMO získalo na svoju prácu 2,5 milióna eur z výzvy vyhlásenej v októbri 2019 a bolo vybrané spomedzi siedmich žiadateľov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia začína bojovať proti dezinformáciám, spustila monitorovanie digitálnych médií © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér Matovič smeruje do Česka na prvú zahraničnú cestu, stretne sa aj s Babišom
<< predchádzajúci článok
V utorok pribudli na Slovensku tri prípady nákazy novým koronavírusom, znova pribudli aj vyliečení

Európska únia začína bojovať proti dezinformáciám, spustila monitorovanie digitálnych médií - diskusné fórum čitateľov