Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. augusta 2007

Exotické zvieratá končia vo viváriu v NitrePašované a štátom zhabané exotické zvieratá končia vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Je tu 133 zvierat 28 druhov, z toho 99 hadov, 15 jašterov, 17 korytnačiek a dva ...Zdieľať

NITRA 13. augusta (WEBNOVINY) – Pašované a štátom zhabané exotické zvieratá končia vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Je tu 133 zvierat 28 druhov, z toho 99 hadov, 15 jašterov, 17 korytnačiek a dva krokodíly. Ročne sem pribudne 30 až 50 zvierat, ktoré zhabali colníci, polícia alebo orgány ministerstva životného prostredia. Vo viváriu zostanú minimálne do rozhodnutia súdu o prepadnutí majetku v prospech štátu. „Podľa potrebných podmienok na chov potom buď zostanú u nás, alebo idú do jedinej štátnej zoologickej záhrady na Slovensku v Bojniciach,“ povedal pre agentúru SITA zakladateľ vivária Jaroslav Pokorádi.

Vivárium vzniklo v roku 2001 ako súčasť Botanickej záhrady SPU s primárnym cieľom - slúžiť ako záchytné stredisko pre štátom zhabané živočíchy, hlavne plazov. Plní však aj výchovno-vzdelávaciu funkciu a na exkurzie sem chodia škôlkari, žiaci základných a stredných škôl i vysokoškoláci. „Robíme zároveň aj odchov žiadaných druhov plazov pre slovenský trh. Tým pádom pašeráci nemajú dôvod ich pašovať z voľnej prírody,“ vysvetľuje Pokorádi. Najžiadanejší je veľhad kráľovský. Vo viváriu tento rok odchovali viac ako 20 jeho mláďat. Služby pracovníkov vivária využívajú aj policajti a colníci, keď potrebujú pomoc pri zaisťovaní pašovaných plazov. „Sme jediní na Slovensku, ktorí prakticky holými rukami manipulujú s krokodílmi či jedovatými hadmi,“ skonštatoval Pokorádi. Dodal, že najčastejším obchodným artiklom pašerákov sú suchozemské euroázijské korytnačky.

Najvzácnejšie druhy vo viváriu sú chránené dohovorom o medzinárodnej ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín CITES. Patrí medzi ne napríklad krokodíl čelnatý alebo veľhad madagaskarský. Najväčším lákadlom pre návštevníkov je sedemmetrový pytón mriežkovaný, ktorý je jedným z najväčších hadov v strednej Európe. Okrem toho je tu štvormetrový pytón tigrovitý tmavý, korytnačka ostrohatá, ktorá je tretím najväčším druhom korytnačky na svete či varan oranžovohrdlí a varan smaragdový, ktorí pochádzajú z Papua Novej Guinei, a pašeráci ich schovávali v ponožkách. Veľkou atrakciou pre deti je kajman okuliarnatý, ktorého univerzite daroval starší manželský pár z Banskej Bystrice. Ako jediný zo zvierat vo viváriu nie je chovaný v teráriu ani klietke, lebo je odmalička zvyknutý na ľudí. „Je to rarita, pretože je to možno jeden z milióna kajmanov, ktorý nepovažuje človeka za predátora a nepriateľa,“ hovorí Pokorádi.

Hady vo viváriu sú zväčša škrtiče a nie sú jedovaté. Pracovníkov síce občas pohryznú, poranenie však nevyžaduje návštevu u lekára. „Nebezpečenstvo pri zaobchádzaní so zvieratami je limitované tým, že u nás pracujú len ľudia, ktorí majú minimálne päťročnú prax so zvieratami ako sú hady alebo krokodíly,“ zdôraznil Pokorádi.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predaj 49 % akcií Transpetrolu je naplánovaný na stredu
<< predchádzajúci článok
Za oslobodením zdravotníkov z Líbye nie je predaj zbraní

Exotické zvieratá končia vo viváriu v Nitre - diskusné fórum čitateľov