Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

25. augusta 2021

Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedciVedci tvrdia, že silné dažďové zrážky, ktoré v júli vyvolali mohutné povodne v západnej Európe, sú pravdepodobne výsledkom zmeny klímy spôsobenej zásahom človeka. Informuje o tom spravodajský portál ...Zdieľať
dazd dazdnik 676x451 25.8.2021  - Vedci tvrdia, že silné dažďové zrážky, ktoré v júli vyvolali mohutné povodne v západnej Európe, sú pravdepodobne výsledkom zmeny klímy spôsobenej zásahom človeka. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Silné zrážky sú čoraz častejšiePovodne v Belgicku, Nemecku a ďalších častiach „starého kontinentu“ si vyžiadali najmenej 220 obetí. Podľa vedcov globálne otepľovanie spôsobuje, že v západnej Európe sa takéto rozsiahle zrážky vyskytujú až deväťkrát častejšie.

Aby experti skutočne videli vplyv globálneho otepľovania, museli rozšíriť svoju analýzu a pozrieť sa na väčšiu časť západnej Európy, vrátane východného Francúzska, západného Nemecka, východného Belgicka, Holandska, Luxemburska a severného Švajčiarska.

Lejaky sa zintenzívnili o niekoľko percent


Tím vedcov zistil, že v tomto širokom regióne zmena klímy spôsobená ľuďmi zvýšila intenzitu dažďa a lejaky v tejto oblasti sú intenzívnejšie o 3 až 19 percent. Vedci tvrdia, že vzhľadom na súčasnú klímu, by také intenzívne zrážky, aké nastali v západnej Európe, očakávali na konkrétnom mieste raz za 400 rokov.

„Je ťažké analyzovať vplyv zmeny klímy na silné zrážky na veľmi lokálnych úrovniach, ale dopracovali sme sa k dôkazu, že v západnej Európe emisie skleníkových plynov spôsobujú väčšiu pravdepodobnosť takýchto udalostí,“ uviedla výskumníčka v oblasti klímy Sjoukje Philip.


Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne dažde v západnej Európe pravdepodobne spôsobil zásah človeka, tvrdia vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chlapec z albumu Nevermind žaluje skupinu Nirvana za sexuálne vykorisťovanie
<< predchádzajúci článok
Legendárna skupina Rolling Stones prišla o bubeníka, Charlie Watts zomrel vo veku 80 rokov