24hod.sk    PH Peking 2008

30. septembra 2008

Fico prijal medailistov z PH 2008 v Pekingu

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico prijal v utorok v Zrkadlovej sieni svojho úradu sedem slovenských medailistov z XIII. paralympijských hier v Pekingu. Ako šéf vládneho kabinetu v úvode ...

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico prijal v utorok v Zrkadlovej sieni svojho úradu sedem slovenských medailistov z XIII. paralympijských hier v Pekingu. Ako šéf vládneho kabinetu v úvode príhovoru zdôraznil, všetci úspešní členovia paralympijského družstva prispeli k šíreniu dobrému mena Slovenska vo svete. R. Fico vyzdvihol výkony a výsledky všetkých zdravotne postihnutých športovcov, ktorí v mimoriadne silnej konkurencii získali v hlavnom meste Číny dve zlaté, tri strieborné a jednu bronzovú medailu. Keď gratuloval prvej slovenskej zlatej medailistke paralympiády Veronike Vadovičovej, ktorá vyhrala súťaž v streľbe zo vzduchovky na 10 metrov, zdôraznil, že bola vôbec prvou športovkyňou so zlatou medailou a jej zásluhou správa o slovenskom úspechu obletela celý svet. "Číňania sa pripravovali, že prvú zlatú medailu získajú oni a tú chvíľku si chceli aj vychutnať, no keď prvou hymnou, ktorá v Pekingu na počesť víťaza zaznela, bola slovenská, všetci sa zrazu začali zaujímať o Slovensko," pripomenul radostné okamihy čerstvý paralympijský víťaz v stolnom tenise vozíčkarov v súťaži družstiev a predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. V rozhovore s premiérom SR na Úrade vlády sa vrátil k neopakovateľnému zážitku, keď sa v Pekingu začalo o Slovensku hovoriť ako o silnej paralympijskej veľmoci. Slovenskí zdravotne postihnutí športovci od roku 1996 na paralympiádach a zimných paralympiádach získali spolu 62 medailí (10 zlatých), z toho na letných paralympiádach 36 vzácnych kovov. Robert Fico počas stretnutia s medailistami z PH 2008 v Pekingu tiež uviedol, že kým jedna medaila zdravého olympionika stojí Slovensko 52 miliónov korún, za medailu paralympionika zaplatí štát iba 2,5 milióna korún. Kompletnú kolekciu vzácnych kovov z PH má na konte 28-ročná vozíčkarka Alena Kánová, ktorá v súťaži jednotlivcov získala v Pekingu striebornú medailu, pred štyrmi rokmi v Aténach bola bronzová a v roku 2000 v Sydney zlatá. K cennej bilancii paralympionikov - stolných tenistov okrem dvojice Ján Riapoš - Rastislav Revúcky a Aleny Kánovej prispeli aj Richard Csejtey (striebro) a Miroslav Jambor (bronz). Striebro z Pekingu má aj paralympijský víťaz z PH 2004 v Aténach Rastislav Tureček zo súťaže handbikov v časovke na 12,7 km. "Hrať stolný tenis v jeho kolíske a pred osemtisíc divákmi, je zážitok, o akom sa mi voľakedy ani nesnívalo ani v tom najodvážnejšom sne," uviedol Ján Riapoš a pokračoval: "Pred štyrmi rokmi v Aténach sme vo finále súťaže družstiev prehrali s Kórejčanmi. Vtedy sme si s Rasťom Revúckym sľúbili, že im túto finálovú prehru u nich doma v Ázii vrátime aj s úrokmi. Som nesmierne šťastný, že sa nám to podarilo, aj keď duel s nimi trval viac ako tri hodiny. Bolo to splnenie krásneho sna, ktorý sme štyri roky spolu snívali, pre ktorý sme v príprave veľmi veľa podstúpili a obetovali." Na stretnutí s úspešnými paralympionikmi sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR Bibiána Obrimčáková, ktorá vládu SR zastupovala aj priamo v dejisku PH 2008, a splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Dušan Galis. SITA