Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júla 2009

Fico sa jazykovej novele teší, nechápe reakcie MaďarskaPremiér Robert Fico sa dnes jednoznačne postavil za novelu zákona o štátnom jazyku, ktorá pobúrila maďarskú stranu. Nevidí žiaden dôvod, prečo by mala ohroziť jeho pripravované rokovanie s ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa dnes jednoznačne postavil za novelu zákona o štátnom jazyku, ktorá pobúrila maďarskú stranu. Nevidí žiaden dôvod, prečo by mala ohroziť jeho pripravované rokovanie s maďarským partnerom Gordonom Bajnaiom. Na schválenie novely v parlamente reagovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí aj predsedníčka parlamentu, ktorá označila zníženie menšinových práv touto novelou za bezprecedentné. „Nevidím absolútne žiadny dôvod na reakcie takéhoto typu, pretože neurobili sme nič neštandardné, nič výnimočné,“ vyhlásil dnes premiér Fico.


„Slovenská republika je krajina, ktorá si musí chrániť svoje vlastné záujmy a určite medzi tieto záujmy patrí aj ochrana štátneho jazyka. Boli by sme zlý štát, boli by sme zlou krajinou, keby sme si štátny jazyk nechránili. Za týchto podmienok som rád, že Národná rada tento zákon prijala,“ povedal.

Podľa Fica je teraz stretnutie s Bajnaiom vecou maďarskej vlády. „Máme oficiálne pozvanie do Budapešti, my čakáme na termín, čiže čakáme na potvrdenie tejto návštevy. Moja pozícia je jednoduchá – som pripravený rokovať kedykoľvek, kdekoľvek o čomkoľvek s pánom predsedom maďarskej vlády,“ uviedol. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs v utorok vyhlásil, že Maďarsko už pre uskutočnenie schôdzky urobilo všetko, teraz závisí výlučne od slovenskej strany.

Ani slovenské ministerstvo zahraničných vecí nevidí dôvod na odloženie návštevy premiéra v Budapešti. "My sme presvedčení, že prijatie jazykového zákona neporušuje vysoký štandard práv menšín na Slovensku," povedal pre agentúru SITA hovorca MZV SR Ján Škoda. "Je paradoxné, že od roku 2001 sa neuskutočnila oficiálna návšteva premiéra v Budapešti a nebol pozvaný ani prezident," dodal. Potvrdil, že termín dlho pripravovanej oficiálnej cesty predsedu slovenskej vlády do Maďarska stále neurčili. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák začiatkom júna oznámil, že premiéri by sa mali stretnúť 7. alebo 9. júla.
Vládnu novelu jazykového zákona schválila NR SR v utorok. Predkladateľom bol minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič. Maďarsko je znepokojené a mieni sa obrátiť na medzinárodné organizácie. Minister Balázs zdôraznil, že SR porušila dohodnuté zásady. Jeho štátny tajomník Vilmos Szabó vyhlásil, že kroky SR voči maďarskej menšine, osobitne zákon o štátnom jazyku, ovplyvnia ďalšie stretnutia na vysokej úrovni. "Zákon znamená také nevýhody pre maďarskú menšinu, aké sú v Európe bezprecedentné," povedala pre Slovenský rozhlas (SRo) predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová.

Maďarsko chce problém slovenskej novely predostrieť na medzinárodných fórach. Sziliová poslala list predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi a vysokému komisárovi OBSE pre menšiny. Ďalšie kroky bude koordinovať s predsedom zahraničného výboru maďarského parlamentu a MZV MR. Maďarsko sa nedávno obrátilo na Radu Európy, aby preskúmala zásah slovenských policajtov voči maďarským občanom na futbale v Dunajskej Strede.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzi 41 novými profesormi aj režisér Juraj Nvota
<< predchádzajúci článok
S novou chrípkou hospitalizovali ďalšieho pacienta

Fico sa jazykovej novele teší, nechápe reakcie Maďarska - diskusné fórum čitateľov