Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2009

Firmy si podľa Lukáča držia pracovníkov pre budúce oživenieFirmy, združené vo Zväze stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS), v dôsledku ekonomickej krízy a poklesu produkcie zatiaľ vo väčšom neznižujú počet pracovníkov. Skôr sa ich snažia udržať na ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Firmy, združené vo Zväze stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS), v dôsledku ekonomickej krízy a poklesu produkcie zatiaľ vo väčšom neznižujú počet pracovníkov. Skôr sa ich snažia udržať na obdobie pre očakávané budúce oživenie. Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedal prezident zväzu stavebných podnikateľov Zsolt Lukáč, v dôsledku krízy sa zo zahraničia vrátili viacerí stavební robotníci a technici. Z nich si firmy môžu vyberať kvalitu. "Z tohto hľadiska kríza skôr pozitívne zapôsobila a zároveň by mala pozitívne zapôsobiť aj na ľudí a zamestnancov v budúcnosti, aby si svoju prácu, keď je finančne ohodnotená, aj patrične vážili," dodal Lukáč.


Zväz stavebných podnikateľov združuje momentálne 165 členských firiem, zamestnávajúcich okolo 21 tisíc pracovníkov a ich podiel na celkovej stavebnej produkcii na Slovensku sa pohybuje na úrovni zhruba 50 %.

Kvôli poklesu záujmu o stavebné práce boli firmy nútené obmedzovať odmeňovanie a prácu zamestnancov. "Áno, je aj určité obmedzenie, ale to súvisí práve s tým, že nemajú záujem hromadne prepúšťať. Radšej volia stratégiu z dlhodobejšieho hľadiska udržať si zamestnanca aj s tým, že v rámci týždňa má nižšie pracovné výkony a nie je možné naplno využiť jeho pracovnú silu," vysvetlil Lukáč. Predpoklad budúceho zvýšenia stavebnej produkcie podľa neho hovorí o tom, že zamestnanec bude mať príležitosť aj v budúcnosti. Aby podnikateľ prežil, musí podľa neho zabezpečiť svoju situáciu aj takýmto spôsobom. Zväz má záujem o to, aby stavební podnikatelia využívali maximum informácií a poznatkov aj o vzdelávaní a investíciách do zamestnancov.Malé a stredné firmy, ktoré každodenne bojujú o prežitie, nemajú podľa Lukáča prioritu rozmýšľať nad perspektívou členstva vo zväze. Zaujíma ich najmä to, ako prežiť. Ale aj pre tieto firmy chce zväz ponúknuť možnosti uplatnenia. "Situácia členskej základne je čiastočne stabilizovaná, avšak naozaj musíme priznať, že je ovplyvnená práve týmto vývojom. Prichádzajú k nám noví členovia a zároveň niektorí, ktorí majú ťažšiu finančnú situáciu, sa členstva vzdávajú," dodáva Lukáč.

Prezident stavebných podnikateľov považuje za dôležité, aby v slovenskom stavebníctve aj malé a stredné firmy dokázali nájsť dostatok príležitosti. Prispeje k tomu, keď sa veľké investície výraznejšie začnú realizovať. "Toto je za súčasných podmienok veľmi podstatné, aby sme tomu pomohli trošku dopredu. Malé firmy to majú oproti väčším ťažšie, ale práve preto sa zväz pokúsi vyjsť im ústrety," tvrdí Lukáč.

Funkciu na čele zväzu v čase krízy prijal Lukáč ako výzvu, že situácia je naozaj ťažká a pre zväz je potrebné vytvoriť program, ktorý môže byť atraktívny aj v takejto situácii. Ciele má na najbližšie tri roky. Chce udržať stabilitu zväzu napriek zložitej hospodárskej situácii, ponúknuť možnosti pre členov, aby sa k nemu hlásili. "Úlohy, ktoré zväz na seba berie, a perspektívy, ktoré bude ponúkať, budú finančne zaujímavé pre našich členov," tvrdí Lukáč.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zverejnili databázu príslušníkov Hlavnej správy ŠtB MV SSR
<< predchádzajúci článok
Ficova vláda podľa SDKÚ bezprecedentne zadlžuje SR

Firmy si podľa Lukáča držia pracovníkov pre budúce oživenie - diskusné fórum čitateľov