Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2019

Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkáchNa snímke električka Tatranských elektrických železníc (TEŽ) odchádza zo stanice Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách.Zdieľať
Na snímke električka Tatranských elektrických železníc (TEŽ) odchádza zo stanice Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Vysoké Tatry 14. mája (TASR) – Menej známe tatranské vrchy budú zdobiť nové tatranské železničné vozidlá. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč informoval o tom, že vrcholy Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica, Vysoká sa budú vynímať na vozidlách, ktoré v roku 2021 pribudnú do slovenských veľhôr.


ZSSK totiž ukončila súťaž, v ktorej vyzvala grafikov a kreatívcov, aby navrhli motív polepu týchto nových elektrických jednotiek. Z 13 návrhov postúpilo do finále päť a víťazom, ktorého vybrala štvorčlenná porota, sa napokon stala dvojica spod Tatier, Jakub Rusnák a Lenka Syrovátková. „O Gerlachu, Lomnickom štíte či Kriváni počul hádam každý. No Vysoké Tatry ponúkajú oveľa viac zaujímavých miest s ešte zaujímavejšími príbehmi. Náš výber odkazuje na miestnu horolezeckú tradíciu, aj vďaka ktorej sa Tatry dostali medzi špičkové destinácie slovenského cestovného ruchu. Grafické spracovanie návrhu polepu využíva stredovú časť vozidla na znázornenie vrcholu a výstupovej cesty. Piktogramy odkazujú na náročnosť a nutný výstroj. Názov vrcholu spolu s nadmorskou výškou vypĺňa priestor pod oknami a môže slúžiť aj ako označenie názvu vozidla,“ vysvetľujú autori víťazného návrhu.

Lenka, ktorá pracuje v cestovnom ruchu, je autorkou návrhu, programátor Jakub sa postaral o grafickú realizáciu. Dvojica z Novej Lesnej má k slovenským veľhorám blízky vzťah, obaja v nich spolu trávia veľa voľného času ako turisti a skialpinisti. „Vybrať víťaza bolo extrémne náročné, pretože všetky nápady z finálovej pätice disponovali tým, čo sme hľadali na začiatku súťaže – kvalitou, invenciou, zmyslom pre symboliku a citom pre detail. Teší nás záujem, ktorý súťaž vzbudila,“ zhodnotil generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

ZSSK obstarala do Vysokých Tatier päť nových elektrických jednotiek, ktoré doplnia v súčasnosti už kapacitne nedostatočné vlakové súpravy na Tatranskej elektrickej železnici (TEŽ) a Ozubnicovej železnici (OŽ). Súčasťou dodávky bude aj jeden multifunkčný rušeň. Verejnú súťaž na obstaranie vyhrala švajčiarska spoločnosť Stadler, celková cena predmetu zmluvy je 38,8 milióna eur. Vozidlá budú financované z vlastných zdrojov ZSSK. „Najdôležitejším parametrom nových jednotiek je hybridný pohon - ozubnicový aj adhézny, ktorý im umožní jazdiť na klasických tratiach TEŽ i na OŽ. Každá z nízkopodlažných jednotiek ponúkne 91 miest na sedenie, dve miesta na invalidné vozíky,“ dodal hovorca ZSSK s tým, že nové vozidlá sú súčasťou rozsiahlej trojročnej obnovy vozidlového parku a infraštruktúry ZSSK z eurofondov i z vlastných zdrojov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Digitalizácia dáva šancu odvážnym technologickým riešeniam
<< predchádzajúci článok
A. Kiska má zaplatiť pokutu, rozhodol výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká budú na električkách - diskusné fórum čitateľov