Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2010

Gašparovič navštívi Kazachstan a KirgizskoRozvoj ekonomických a politických vzťahov je hlavnou témou pracovnej cesty prezidenta SR Ivana Gašparoviča do krajín Strednej Ázie - Kazašskej republiky a ...Zdieľať
 Ivan Gašparovič

Foto: SITA
BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Rozvoj ekonomických a politických vzťahov je hlavnou témou pracovnej cesty prezidenta SR Ivana Gašparoviča do krajín Strednej Ázie - Kazašskej republiky a Kirgizskej republiky. Ivan Gašparovič s manželkou Silviou odcestuje v pondelok najprv na oficiálnu návštevu Kazašskej republiky a následne v stredu 31. marca oficiálne navštívi Kirgizskú republiku. Ako ďalej agentúru SITA informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, súčasťou delegácie hlavy štátu budú minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Oľga Algayerová a početná skupina slovenských podnikateľov.

V hlavnom meste Kazachstanu Astane bude prezident rokovať so svojim partnerom, prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, a tiež s predsedom vlády Karimom Masimovom a najvyššími predstaviteľmi kazašského zákonodarného zboru Kasymom Ž. Tokajevom a Uralom Mahamedžanovom. Oficiálna návšteva prezidenta Ivana Gašparoviča v Kazachstane by mala byť impulzom k ďalšiemu rozvoju vzájomných ekonomických i politických vzťahov s touto pre nás strategicky významnou krajinou Strednej Ázie, ktorá v súčasnosti zároveň predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Ako ďalej informovala kancelária hlavy štátu, záujem Slovenska o rozvoj ekonomických vzťahov s Kazachstanom má zdôrazniť osobná účasť prezidentov a ministrov hospodárstva oboch krajín na podnikateľskom fóre v Astane. "Slovensko má záujem o zintenzívnenie spolupráce predovšetkým v oblasti energetiky aj vzhľadom na to, že dodávky ropy z Kazachstanu majú stále stúpajúcu tendenciu. Možnosti dvojstranných ekonomických vzťahov ponúka aj poľnohospodárstvo, doprava i viaceré odvetvia priemyslu - elektrotechnický, strojársky, potravinársky či textilný," informovala ďalej Bianchi. Okrem kazašskej metropoly Astana navštívi prezident s delegáciou aj mesto Alma Ata, kde si prezrie pravoslávnu katedrálu a Pamätník 2. svetovej vojny.

V kirgizskej metropole Biškek, kam sa delegácia presunie v stredu podvečer, bude prezident rokovať s prezidentom Kirgizskej republiky Kurmanbekom Bakijevom. "SR má záujem o zintenzívnenie politického dialógu s Kirgizskou republikou i o rozvoj hospodárskej spolupráce, čomu zatiaľ bráni absencia niektorých základných zmlúv. Ivan Gašparovič chce svojmu partnerovi tlmočiť záujem SR o participáciu našich firiem v rámci modernizácie kirgizskej infraštruktúry či projektov v energetike." V budove Zhromaždenia národov v Biškeku odhalí Ivan Gašparovič dve pamätné tabule - na počesť 85. výročia príchodu prvého transportu družstva Interhelpo do Biškeku a na pamiatku Alexandra Dubčeka, ktorý v tomto meste prežil svoje detstvo.

Do vlasti sa prezident SR s delegáciou vráti vo štvrtok 1. apríla podvečer.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cez Veľkú noc sa bude v Tatrách lyžovať
<< predchádzajúci článok
ABBÁS odmietol nepriame rokovania s Izraelom

Gašparovič navštívi Kazachstan a Kirgizsko - diskusné fórum čitateľov