Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Haradinaj: Účastníkom rokovaní so Srbskom musia byť aj Spojené štátyKosovský premiér Ramush Haradinaj by do dialógu so Srbskom, ktorý od roku 2012 prebiehal pod patronátom Európskej únie, chcel zapojiť aj USA.Zdieľať
Foto: TASR/AP
Priština 12. októbra (TASR) - Kosovský premiér Ramush Haradinaj by do dialógu so Srbskom, ktorý od roku 2012 prebiehal pod patronátom Európskej únie, chcel zapojiť aj USA.


Ako dnes Haradinaja citovala kosovská štátna televízia RTK, "v dialógu nemôžeme pokračovať, ak Spojené štáty nebudú za rokovacím stolom".

Predseda kosovskej vlády, ktorý sa s ohľadom na vnútropolitické otázky necíti súčasťou dialógu, pripravuje podľa vlastných slov novú platformu pre rokovania.

Politický dialóg medzi Prištinou a Belehradom prebiehal na úrovni premiérov a v apríli 2013 dospel k podpísaniu dohody o normalizácii vzťahov, ktorej obsah sa však ani do súčasnosti v plnej miere nerealizoval v praxi.

Od jarných mesiacov 2017 je však zrejmé, že pokračovanie tohto dialógu bude prebiehať na úrovni prezidentov, niekdajších premiérov Hashima Thaciho a Aleksandara Vučiča, ktorí už opakovane rokovali ako predsedovia vlád v Bruseli. Naposledy sa obaja stretli na sklonku augusta.

Srbsko považuje Haradinaja za vojnového zločinca, iba na začiatku roka dočasne zadržali súčasného kosovského premiéra vo Francúzsku na základe zatykača vydaného Belehradom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič nabúral do smetných košov: Mal 3,67 promile
<< predchádzajúci článok
Záplavy a zosuvy pôdy vo Vietname si vyžiadali 43 obetí

Haradinaj: Účastníkom rokovaní so Srbskom musia byť aj Spojené štáty - diskusné fórum čitateľov