Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Prezident Rumunska nevidí momentálne ako reálne približovanie k V4Rumunsko nezdieľa názor krajín Vyšehradskej štvorky na budúcnosť Európy, vyhlásil dnes prezident balkánskej krajiny Klaus Iohannis, ktorý poprel súčasne približovanie Rumunska k ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Bukurešť 12. októbra (TASR) - Rumunsko nezdieľa názor krajín Vyšehradskej štvorky na budúcnosť Európy, vyhlásil dnes prezident balkánskej krajiny Klaus Iohannis, ktorý poprel súčasne približovanie Rumunska k spomínanej skupine krajín, ktorej súčasťou je i SR.


"Rumunsko sa dlhé roky pokúša o priblíženie k V4, je to jedna z priorít našej zahraničnej politiky. V uplynulom čase však Vyšehradská skupina sformovala názory, ktoré sa podstatne líšia od našich, takže podľa môjho názoru v súčasnosti nie je reálne, aby sa Rumunsko približovalo k Vyšehradskej štvorke," citovala slová najvyššieho rumunského činiteľa na podujatí v Craiove tlačová agentúra MTI.

Podľa Iohannisa nie sú ani v rámci V4 názory na budúcnosť Európskej únie jednotné. Prezident označil za prejav populizmu vyjadrenia niektorých rumunských politikov o približovaní sa krajiny k V4.

Rumunsko, ako už v minulosti opakovane vyhlásil prezident Iohannis v rámci diskusie o starom kontinente po brexite, odmieta ideu viacrýchlostnej Európy, je zainteresované na čo najúplnejšej integrácii a chce byť súčasťou tvrdého jadra Európskej únie.

Niektoré pravicové rumunské médiá v posledných týždňoch kriticky informovali o vyjadreniach viacerých vládnych politikov vrátane šéfa diplomacie Teodora Melescanua o záujme Bukurešti na rozvíjaní spolupráce s krajinami Vyšehradskej štvorky. Opoziční analytici sa domnievajú, že úsilie o priblíženie sa k jadru Únie pod vedením Nemecka a Francúzska nemožno zladiť s približovaním sa ku krajinám V4.

Predseda rumunského Senátu Calin Popescu Tariceanu sa na výročnej konferencii diplomatov krajiny nedávno vyjadril, že Bukurešť by mala viesť politické konzultácie s krajinami Vyšehradskej štvorky, pretože ako "verný, ale poslušný a mĺkvy spojenec" nemôže rátať so žiadnym uznaním.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verdikt v kauze Babiš prináša v spore s ÚPN právnu neistotu
<< predchádzajúci článok
Európsky prokurátor by mohol riešiť kauzy ako nástenkový tender

Prezident Rumunska nevidí momentálne ako reálne približovanie k V4 - diskusné fórum čitateľov