05. januára 2010

Heat udržali Hawks na minime strelených bodov

Basketbalisti Miami Heat v utorok predviedli proti Atlante skvele pracujúcu obranu a súperovi dovolili nastrieľať najmenej bodov v tomto ročníku zámorskej NBA. Floridčania tak najlepším možným ...

NEW YORK 5. januára (WEBNOVINY) - Basketbalisti Miami Heat v utorok predviedli proti Atlante skvele pracujúcu obranu a súperovi dovolili nastrieľať najmenej bodov v tomto ročníku zámorskej NBA. Floridčania tak najlepším možným spôsobom odpovedali na svoju trojzápasovú šnúru bez víťazstva a tím z Georgie zdolali 92:75. "Máme ešte ďaleko od dokonalosti. Ale táto skupinka ľudí má morálnu silu a hráči svoju prácu milujú. Boli sme navyše v zlej zápasovej forme a dokázali sme, že sa dokážeme vrátiť na lepšie chodníčky, že máme nezlomnosť, ktorá nám priniesla toto dôležité víťazstvo,“ odľahlo po prehrách v New Orleans, San Antoniu a doma so Charlotte trénerovi Heat Erikovi Spoelstrovi. Miami udržalo svojho súpera 29,9 bodu pod jeho priemerným počtom strelených bodov, keď Hawks premenili iba 35,2 percenta svojich streleckých pokusov. Keď sa k tomu pridala prevaha domácich hráčov pod košom pri pomere doskokov 52:30, o víťazovi nemohlo byť ani najmenších pochýb.

Hoci na pohľad jednoznačným lídrom mladého tímu z Oklahoma City je Kevin Durant, ten už viackrát v sezóne vyzdvihol úlohu rozohrávača Russella Westbrooka a jeho slová sa v pondelok potvrdili aj bodovo. Štvorka draftu z roku 2008 zaznamenala v Chicagu 29 bodov a k výhre Thunder 98:85 prispela aj siedmimi doskokmi a šiestimi asistenciami. "Môj prístup nie je taký, že vybehnem na ihrisko a nastrieľam viac ako 30 bodov. Som na palubovke súčasťou našej ofenzívy. Všetci si prihrávame loptu, práve to najúspešnejšie tímy robia,“ nechal sa počuť štvrtý najlepší strelec sezóny Durant, ktorý po ôsmich zápasoch prvý raz neprekonal hranicu 30 bodov. Pri kolektívnom výkone mužstva sú podľa 21-ročného krídelníka dôležité práve Westbrookove schopnosti: "Všetci sa vezieme s ním. Keď navyše takto strieľa, mali by sa ho všetci v tejto súťaži začať báť. Dokáže predovšetkým veľmi dobre prihrávať, dostáva nás do výborných streleckých príležitostí."

Ofenzívny prístup k hre sa v pondelok nevyplatil Portlandu na ihrisku Los Angeles Clippers, ktoré zvíťazilo 105:95. "Spravili sme z toho útočný basketbal a zabudli sme na zadné vrátka. Opraty zápasu sme tak dali súperovi, ktorý si robil s jeho priebehom, čo chcel,“ sypal si popol na hlavu po stretnutí tréner TrailBlazers Nate McMillan. Clippers rozhodli v poslednej časti hry, do ktorej vstupovali so štvorbodovým vedením. Následne dokázali utiecť súperovi o ďalších 12 bodov a víťazstvo už z rúk nepustili.

Najtesnejší výsledok sa v pondelok zrodil v Utahu, kde domáci Jazz privítali súpera z New Orleans. Kľúčovým bol napokon prienik Chrisa Paula 27 sekúnd pred koncom stretnutia, keď pri štvorbodovom vedení najskôr podržal loptu a následným dvojtaktom zabezpečil pre hostí dostatočný náskok. Tí nakoniec pomerom 91:87 vyhrali iba tretí zápas v sezóne na ihrisku súpera. "Je to pre nás veľké víťazstvo, najmä vzhľadom na to, ako sa nám v tejto sezóne na ihriskách súperov nedarí. Snáď nám to dodá potrebné sebavedomie v naše schopnosti a pochopíme, že môžeme vyhrávať aj vonku,“ povedal strelec 12 bodov v zápase Chris Paul, ktorý si pripísal aj deväť asistencií a tri získané lopty.

Výsledky:

Miami - Atlanta 92:75
Najviac bodov: Wade 28, Beasley 22, Haslem 12 - Jamal Crawford 23, Joe Johnson 11, Marvin Williams 9, štvrtiny: 30:14, 21:20, 22:24, 19:17, 16 500 divákov

Chicago - Oklahoma City 85:98
Najviac bodov: D. Rose 19, Hinrich a Deng (10 doskokov) po 15 - Westbrook 29, Durant 25, Harden 13, štvrtiny: 28:23, 24:24, 14:32, 19:19, 18 838 divákov

Utah - New Orleans 87:91
Najviac bodov: Boozer 18 (14 doskokov), D. Williams 17 (11 asistencií), C. J. Miles a Kirilenko po 15 - Devin Brown 30, David West 20, Paul a Posey po 12, štvrtiny: 32:24, 19:20, 11:25, 25:22, 19 911 divákov

Los Angeles Clippers - Portland 105:95
Najviac bodov: Kaman 20, E. Gordon 19, Baron Davis 15 - Webster 25, A. Miller 22 (16 asistencií), Juwan Howard 16, štvrtiny: 20:21, 25:24, 33:29, 27:21, 15 104 divákov