Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

21. januára 2019

Highlighty týždňa: Slovenskí architekti, Chiki Liki Tu-A, Máša a medveď a poznáme víťazov hudobných cien ZAISlovenskí architekti sa dostali do nominácie na európsku cenu. Chiki Liki Tu-A otvorili v Prešove vlastný hudobný klub. Animovaný seriál Máša a medveď sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov.Zdieľať
Highlighty týždňa: Poznáme víťazov hudobných cien ZAI

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby (ZAI) odovzdal vo štvrtok večer výročné ceny za rok 2018. Ocenenia v podobe sošky mikrofónu si v bratislavskom klube MMC prevzali v dvanástich kategóriách interpreti, redaktori a organizátori hudobných podujatí.


"Veľmi si vážim to, že som obhájila víťazstvo, bola som nastavená tak, že víťazstvo som priala aj ostatným nominovaným, tešila by som sa, keby vyhrala Zuzka Smatanová či Janka Kirschner. Rok 2018 bol najplnší, aký som zatiaľ mala, čo sa týka koncertovania. Nahrávali sme cédečko, je to prvý album, ktorý som si režírovala sama, je akustický a dostal názov Len tak sa stíšim," povedala pre TASR ocenená Sima Martausová. V kategórii spevák zvíťazil Maťo Ďurinda z Tublatanky, skupinou roka sú Horkýže slíže.

Cenu za celoživotný prínos pre rozvoj hudobnej scény získal legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ORF zo susedného Rakúska Udo Huber (1955).

Slováci medzi architektonickou špičkou


Do užšieho výberu tohtoročnej Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru Mies Award sa zo siedmich slovenských nominácii dostal ateliér GutGut s obnovou industriálneho objektu Mlynica v Bratislave. Podľa portálu archinfo.sk sa to doteraz žiadnej zo slovenských realizácií nepodarilo.

"Objekt Mlynice spadal pod závod Ľahkých stavebných hmôt. Od 60. rokov do 1992 tam vyrábali pórobetónové tvárnice a panely. Po privatizácii noví majitelia areál na Turbínovej ulici rozpredávali, chátral a stál mimo záujmu developerov. Našťastie, nepostihol ho osud mnohých, často hodnotnejších priemyselných komplexov. Ruina so železobetónovou kostrou vyplnenou pórobetónovým murivom zaujala investora, ktorý bol ochotný experimentovať a vsadil na nie celkom typickú klientelu. Ateliér GutGut bol oslovený priamo a Mlynica sa zmenila na administratívny, kultúrny a obytný súbor," v nominačnom texte uviedol Štefan Moravčík.


 

Chiki Liku Tu-A majú klub

Zakladatelia skupiny Chiki Liki Tu-A otvorili vlastný hudobný klub Stromoradie. Nový hudobný priestor dostal názov podľa legendárnej prešovskej ulice.

"Zmysel tohto priestoru je program tvoriť, nie ho len prekupovať. Vymýšľať absolútne premiérové vtipy pre ľudí, aby sa Prešovčania aj cezpoľní nedostali k nejakému koncertu, ktorý už videli 70.000-krát, ale aby sa dostali k niečomu, čo sa, bohužiaľ, veľakrát už nezopakuje. Chceme mať číru radosť z čistej tvorby. To utrpenie, ktoré sme pri tomto projekte vyfasovali, teraz otočíme na radosť z tvorby," uviedol pre médiá basgitarista Martin Višňovský.


 

Máša a medveď s rekordom


Diel ruského animovaného seriálu "Máša a medveď" s názvom "Recept na katastrofu" sa stal najsledovanejším animovaným videom na zdieľacej webovej stránke YouTube a dostal sa do Guinnessovej knihy svetových rekordov. Informovala o tom v piatok agentúra TASS.

Predmetný diel má na YouTube viac než 3,4 miliardy zhliadnutí. Ide zároveň o jediné animované video, ktoré sa nachádza medzi prvými piatimi najsledovanejšími príspevkami na tejto stránke vôbec, potvrdila produkčná spoločnosť Animaccord, ktorá tento obľúbený detský seriál od roku 2009 vyrába.


 

Drum and bass na Dobrom festivale

Na Dobrý festival do Prešova prídu austrálsko-britskí drum and bassovo-rockoví DJs Pendulum. "Drum and bass je súčasťou Dobrého festivalu od jeho začiatkov, vystúpili u nás také legendy ako London Elektricity, Goldie, Roni Size, John B, DJ Hype či LTJ Bukem. Každý rok sa snažím osloviť zaujímavých dídžejov, ktorí by inak do Prešova možno neprišli. Pendulum nám doplní našu multižánrovú skladačku v programe,“ uviedol pre médiá organizátor festivalu Miro Tásler.

Dobrý festival začína druhú desiatku, v poradí 11. ročník sa uskutoční 14. - 16. júna na prírodnom kúpalisku Delňa v Prešove.


 
OBRAZOM: Snehový labyrint a zámok v Zakopanom sú veľkou atrakciou

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Majestátny Choč inšpiroval prírodovedcov, turistov i Hviezdoslava
<< predchádzajúci článok
Ozzy Osbourne venoval smrteľne chorému spoluhráčovi platinové platne

Highlighty týždňa: Slovenskí architekti, Chiki Liki Tu-A, Máša a medveď a poznáme víťazov hudobných cien ZAI - diskusné fórum čitateľov