03. marca 2019

Holund ovládol záverečné preteky behu na lyžiach na 50 km

Nórsky bežec Simen Hegstad Krüger (v strede) oslavuje zlatú medailu v skiatlone na 15 km+15 km na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 11. februára 2018. Striebornú medailu získal jeho krajan Martin Johnsrud Sundby (vľavo) a bronz ...

Nórsky bežec Simen Hegstad Krüger (v strede) oslavuje zlatú medailu v skiatlone na 15 km+15 km na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 11. februára 2018. Striebornú medailu získal jeho krajan Martin Johnsrud Sundby (vľavo) a bronz ďalší Nór Hans Christer Holund (vpravo). Foto: TASR/AP
Seefeld 3. marca (TASR) - Nórsky bežec na lyžiach Hans Christer Holund zvíťazil v nedeľňajších pretekoch na 50 km voľne s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v rakúskom Seefelde. Druhého Alexandra Bolšunova z Ruska zdolal o 27,8 sekundy. Bronz si vybojoval ďalší Nór Sjur Röthe s odstupom 57,8 s.

Holund sa odtrhol v polovici pretekov. Postupne si vytvoril až minútový náskok. V záverečných 10 kilometroch sa zo skupiny vyčlenil Bolšunov a začal stíhaciu jazdu. Podarilo sa mu skresať Holundove vedenie na dvadsať sekúnd, ale napokon mu nezostalo dosť síl a v záverečných pretekoch šampionátu obsadil druhé miesto.

Bronzový medailista v skiatlone zo ZOH 2018 získal premiérové zlato na MS, pre Nórsko vybojoval tretí triumf v Seefelde, celkovo 25. medailu. Severania tým stanovili nový rekord v počte pódiových umiestení, vlastné maximum spred štyroch rokov vylepšili o päť.