Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. júna 2016

I. Matovič dostal od výboru pokutu vo výške šiestich mesačných platovNa snímke poslanec NRSR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).Zdieľať
Na snímke poslanec NRSR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA). Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 16. júna (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií dnes udelil lídrovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov. Hlasovali za to všetci poslanci, zdržal sa len Oto Žarnay (OĽaNO-NOVA). Dôvodom pokuty je, že Matovič mal ako poslanec v súlade so zákonom dlhodobo pozastavenú svoju živnosť, v roku 2013 sa však našlo 21 dní, kedy živnosť prerušenú nemal, a to zákon trestá.


Poslanci výboru uznali, že išlo o neúmyselnú administratívnu chybu a že pokuta šesť mesačných platov je vzhľadom na pochybenie tvrdá. "Je to krutá pokuta za 21 dní, ale žiaľ, zákon je taký a treba ho ctiť," povedal Igor Janckulík (nezaradený).

Aj podpredseda výboru Juraj Blanár (Smer-SD) uznal, že z Matovičovej strany išlo o neúmyselnú chybu. "Dôležité je, že bola zjednaná náprava," povedal. Blanár sa domnieva, že v takýchto prípadoch je najrozumnejšie živnosť zrušiť úplne a nie ju prerušiť.

O tvrdosti zákona hovoril aj Ondrej Dostál (SaS). "Zákon je tvrdý, ak trestá jeho formálne a neúmyselné porušenie," vyhlásil. "Súhlasím, že zákon je tvrdý, ale nemáme inú možnosť," poznamenal predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Podnet na Matoviča podal ešte vo februári Roman Ruhig z Koalície Spoločne za Slovensko. Podľa zákona verejný funkcionár podnikať nesmie a svojej podnikateľskej činnosti sa musí vzdať do 30 dní od nástupu do verejnej funkcie. Matovič už v apríli pre TASR vysvetlil, že živnosť sa dá zo zákona pozastaviť iba na tri roky, preto tak urobil už v roku 2010, keď sa stal poslancom po prvý raz. "Druhýkrát som si ju opätovne pozastavil v roku 2013 do roku 2016," vysvetlil. Druhé pozastavenie však prišlo až 21 dní po vypršaní prvého, preto mu výbor udelil pokutu. Jeho živnosť tak nebola pozastavená od 10. augusta do 2. septembra 2013.

Výbor dnes pokutoval aj štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Máriu Kolíkovú za to, že nedodala majetkové priznanie v zákonnom termíne. Rovnako sa previnili aj bývalý štátny tajomník rezortu dopravy František Palko, bývalý štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Peter Javorčík a exposlankyňa Mária Ritomská. Všetci dostali pokutu vo výške jedného mesačného platu.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič mal prosiť Kaliňáka o koalíciu so Smerom, šéf OĽaNO to odmieta (12. 6. 2016)
 Matovič naložil Sieti a Mostu-Híd, ide vám o podiel na lupe (17. 3. 2016)
 VIDEO: Igor Matovič odovzdal NAKA vyše 60 škatúľ dokumentov (15. 2. 2016)
 Matovičovu výzvu na detektor berie Fico ako cirkusanstvo (10. 2. 2016)
 I. MATOVIČ: R. Fico robí zo svojich voličov hlupákov (6. 2. 2016)
 R.FICO ukázal MATOVIČOV list: Bál sa kontrol a zlikvidoval účtovníctvo (6. 2. 2016)
 Matovič: Nie som daňový podvodník, Fico je klamár (5. 2. 2016)
 Fico obvinil Matoviča, že regionPress predal bielemu koňovi (5. 2. 2016)
 Polícia zverejnila dokumenty od I. Matoviča (16. 10. 2015)
 I. MATOVIČ: Viem, aká je pravda a verím, že raz sa ju Slovensko dozvie (16. 10. 2015)nasledujúci článok >>
Ukončenie výstavby úseku R2 sa posúva na november 2016
<< predchádzajúci článok
Polícia pátra po totožnosti muža usmrteného vlakom

I. Matovič dostal od výboru pokutu vo výške šiestich mesačných platov - diskusné fórum čitateľov