Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. januára 2021

Ihličnany na Slovensku enormne ubúdajú, podľa vedcov za tým stojí niekoľko faktorovVedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) upozorňujú, že ihličnany sú dôležitým prvkom slovenských lesov a ich ubúdanie súvislosti so zmenou prostredia, nárastom teplôt, sucha a premnoženia hmyzu je enormné.Zdieľať
Ihličnany na Slovensku enormne ubúdajú, podľa vedcov za tým stojí niekoľko faktorov

Vedcom v SAV sa potvrdilo, že čím vyššie ihličnany rastú, tým sú odolnejšie. Gabriela Jamnická z Ústavu ekológie lesa SAV v tejto súvislosti uviedla, že populácie z vyšších nadmorských výšok alebo okrajových oblastí, kde sú „tvrdšie“ podmienky na život, si vytvorili lepšie obranné mechanizmy voči negatívnym vplyvom prostredia.

„Tieto mechanizmy by mohli efektívne využiť aj v budúcnosti, napríklad pri vysporiadaní sa s dlhším obdobím sucha – modifikáciou bunkových membrán, akumuláciou špecifických látok a proteínov, hustotou prieduchov, efektívnejšou fotochemickou účinnosťou, množstvom a pomerom ochranných monoterpénov, či efektívnejším využitím vody,“ dodala Jamnická.

Vedci veria, že ihličnany prežijú v stredoeurópskom priestore aj za pomoci mechanizmov, ktoré budú využívať výber odolnejších alebo adaptabilnejších genetických zdrojov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou
<< predchádzajúci článok
Kane Tanakaová, najstarší človek na svete, oslávila 118. narodeniny

Ihličnany na Slovensku enormne ubúdajú, podľa vedcov za tým stojí niekoľko faktorov - diskusné fórum čitateľov