Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

03. januára 2021

Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverouZvieratá sa v zimnom období snažia v čo najväčšej možnej miere šetriť energiu, podotkla Debnárová.Zdieľať
Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou

Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou. Zvieratá človeka spozorujú skôr a unikajú bez toho, aby o tom človek mnohokrát vedel. Povedala pre TASR hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová. Neodporúča však, aby ľudia navštevovali lokality, kde sú kŕmne zariadenia, pretože zver sa vyruší, vystresuje a zbytočne tak stráca energiu.


Zver sa počas zimných mesiacov často združuje vo väčších či menších čriedach. Ide najmä o jeleniu, danieliu, srnčiu, kamzičiu a diviačiu zver. Podľa Debnárovej sa zdržujú prevažne na slnečných stráňach, kde majú prehľad o predátoroch, majú tam pokoj a dostatok prirodzenej potravy, ako sú napríklad bukvice či žalude. Srnčia zver vyhľadáva v zime otvorenú poľnohospodársku krajinu, najmä oziminy. "Snažia sa v čo najväčšej možnej miere šetriť energiu," podotkla Debnárová.

Pokračuje, že medvede v zime zaľahnú na pravý zimný spánok. Môže sa však stať, že počas teplej zimy sa budia a vyliezajú z úkrytov. Vlky sú vo svorkách a vyhľadávajú najmä diviačiu a jeleniu zver, ktorú lovia. "Počas vysokej snehovej pokrývky poľovníci často nachádzajú strhnutú zver vlkmi, najmä v blízkosti kŕmnych zariadení, kde sa táto zver zdržuje. Môžu narobiť značné škody na poľovnej zveri," uviedla hovorkyňa.

K nebezpečným stretom zvierat a ľudí môže podľa Debnárovej dôjsť v jarných a letných mesiacoch, keď sú odchovávané mláďatá. Nebezpečnými sú medvedice alebo diviačice, a to v prípadoch, keď sa človek nevedomky priblíži na vzdialenosť 20 a menej metrov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vedci našli súvislosť medzi elektronickými cigaretami a funkciami mozgu. Pre fajčiarov nemajú dobré správy
<< predchádzajúci článok
Ihličnany na Slovensku enormne ubúdajú, podľa vedcov za tým stojí niekoľko faktorov

Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou - diskusné fórum čitateľov