Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2013

Irak zažije prvé voľby od stiahnutia amerických vojakovV Iraku sa v sobotu konajú prvé voľby, odkedy Spojené štáty v roku 2011 prestali v krajine vykonávať bojové operácie a zodpovednosť za bezpečnosť prenechali miestnej armáde. Pôjde preto ...Zdieľať
irak BAGDAD 20. apríla (WEBNOVINY) - V Iraku sa v sobotu konajú prvé voľby, odkedy Spojené štáty v roku 2011 prestali v krajine vykonávať bojové operácie a zodpovednosť za bezpečnosť prenechali miestnej armáde.


Pôjde preto o kľúčovú skúšku stability blízkovýchodného štátu, ktorý sa stále zmieta v teroristických útokoch.

Vo voľbách Iračania rozhodnú o zložení zastupiteľstiev v jednotlivých provinciách, ktorí potom vymenujú vlastných guvernérov.

Hlasovanie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Voliči môžu do volebných miestnostiach vstupovať až po dôkladných osobných prehliadkach a na hladký priebeh hlasovania dozerajú tisícky policajtov a vojakov. Takmer 14 miliónov oprávnených voličov si bude môcť vybrať svojich favoritov spomedzi 8000 kandidátov. Bojuje sa celkovo o 378 kresiel v provinčných radách.

"Voľby nevyriešia všetky problémy v Iraku, ale žiadny problém sa nedá vyriešiť bez volieb," vyhlásil osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov pre Irak Martin Kobler. Iračanov zároveň vyzval, aby využili svoje volebné právo.

Voľby budú testom pre premiéra Núrího al-Málikího pred budúcoročnými voľbami do celoštátneho parlamentu. Jeho popularita klesá najmä pre pretrvávajúcu zlú bezpečnostnú situáciu, chudobu a korupciu.

Na voľbách sa nezúčastňuje šesť z 18 irackých provincií. Dve pre bezpečnostné obavy a zvyšné štyri pre politické nezhody.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Splav Hronu mohol skončiť tragicky, zasahovali záchranári
<< predchádzajúci článok
Smer nechce priamu voľbu generálneho prokurátora

Irak zažije prvé voľby od stiahnutia amerických vojakov - diskusné fórum čitateľov