Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2010

IRÁN: Teherán obvinil dvoch Nemcov zo špionážeIrán v utorok obvinil dvoch nemeckých novinárov zo špionáže po tom, ako ich tamojšie úrady zatkli, keď robili rozhovor so synom ženy odsúdenej na trest smrti ukameňovaním, ktorý na ...Zdieľať
iran zeny ukamenovanie Foto: SITA/APTEHERÁN 16. novembra (WEBNOVINY) - Irán v utorok obvinil dvoch nemeckých novinárov zo špionáže po tom, ako ich tamojšie úrady zatkli, keď robili rozhovor so synom ženy odsúdenej na trest smrti ukameňovaním, ktorý na Západe vyvolal vlnu nesúhlasu.


"Títo dvaja Nemci prišli do Iránu s tvrdením, že sú turisti," uviedol podľa tlačovej agentúry Fars predstaviteľ ministerstva spravodlivosti Malík Adždar Šarífí v provincii Východný Azerbajdžan na severozápade krajiny, kde Nemcov zatkli. "Avšak práca týchto dvoch turistov v Iráne a v (meste) Tabríz poukazuje na to, že prišli, aby vykonávali špionáž," povedal Šarífí. "V podstate títo dvaja sem prišli pre špionáž a, vďaka Bohu, ich identifikovali a zatkli." Dôkaz, že vykonávali špionáž, "bol v ich rukách, keď ich zatkli". Okrem toho "plánovali ohováračskú kampaň proti (Iránskej) islamskej republike," dodal.

Medzitým ministerstvo zahraničných vecí v Teheráne uviedlo, že Irán a svetové mocnosti vrátane Nemecka sa už dohodli na mieste a obsahu obnovených jadrových rokovaní naplánovaných na 5. decembra.

Prípad Iránky Sakíni Mohammadíovej-Aštiáníovej, ktorú majú popraviť tradičným krutým spôsobom - ukameňovaním - vyvolal pobúrenie v západnom svete, odkiaľ prichádzajú početné výzvy na zmenu rozsudku. Iránka pritom už dostala 99 rán bičom - za "nedovolený vzťah mimo manželstva", za ktorý ju má stihnúť aj trest smrti. Priznala sa k nemu verejne v televízii, jej nový právnik Džavíd Hután Kian však uviedol, že jeho klientku, matku dvoch detí, k tomu úrady prinútili mučením. Vinná má byť aj z údajného zapojenia sa do smrti manžela.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Príjmy samospráv vzrástli mierne, ich výdavky stúpli o 11 %
<< predchádzajúci článok
Na rozvoj verejných prístavov na Dunaji treba 483 mil. €