Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2009

Izolácia Bieloruska sa čoskoro skončí, tvrdí BerlusconiTaliansky premiér Silvio Berlusconi v utorok vyhlásil, že Bielorusko má na dosah koniec medzinárodnej izolácie, do ktorej krajinu priviedol režim autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyjadril sa ...Zdieľať
VARŠAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Taliansky premiér Silvio Berlusconi v utorok vyhlásil, že Bielorusko má na dosah koniec medzinárodnej izolácie, do ktorej krajinu priviedol režim autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyjadril sa tak počas utorňajšej návštevy Poľska, deň po stretnutí s Lukašenkom v Ríme.


"Vo vyhláseniach a postoji pána Lukašenka som cítil túžbu a vôľu vrátiť sa do európskeho a svetového spoločenstva, vystúpiť zo stavu izolácie, v ktorej sa jeho krajina nachádza," povedal Berlusconi na spoločnej tlačovej konferencii s poľským premiérom Donaldom Tuskom vo Varšave. "Myslím si, že nastala chvíľa, keď treba naliehať na Bielorusko, aby dosiahlo úroveň demokracie, ktorá môže byť blízka úrovni európskej demokracie," dodal taliansky líder. "S prezidentom Lukašenkom som sa včera stretol, je vždy vhodnejšie hovoriť spolu, stretávať sa a diskutovať." Lukašenko v pondelok navštívil Taliansko ako prvú západoeurópsku krajinu po 13 rokoch, čo mu umožnilo nedávne zrušenie cestovných obmedzení zo strany Európskej únie. S Berlusconim sa stretol po audiencii u pápeža Benedikta XVI. vo Vatikáne.

Podľa Tuska je zblíženie s Bieloruskom možné, ak budú splnené určité podmienky. Vo vzťahoch so susednou krajinou sa dá podľa neho očakávať iba "také zblíženie, aký bude pokrok v demokratizácii" a "taká spolupráca, do akej miery bude Bielorusko dodržiavať ľudské práva". "Obaja zostávame kritickí voči štandardom demokracie v Bielorusku," dodal Tusk.

Lukašenkov režim Spojené štáty americké označujú za poslednú diktatúru na európskom kontinente. Hoci sa Minsk v posledných mesiacoch snaží o zlepšenie vzťahov s Európskou úniou, podľa pozorovateľov na domácej scéne zatiaľ nenastal žiadny posun. V bieloruskom parlamente po posledných voľbách nesedí ani jeden opozičný predstaviteľ, v krajine sa naďalej porušujú ľudské práva a úrady väznia politických oponentov.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Našlo sa stratené izraelské lietadlo, dvaja ľudia zahynuli
<< predchádzajúci článok
Rakúsko má zrejme prvý prípad prasačej chrípky

Izolácia Bieloruska sa čoskoro skončí, tvrdí Berlusconi - diskusné fórum čitateľov