Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2011

Izrael oslavuje 63. výročie nezávislostiIzrael v pondelok večer ukončil spomienku na civilné a vojenské obete terorizmu a po smútočnom Dni spomienok začal oslavovať ...Zdieľať
izrael Obyvatelia Izraelu počas osláv 63. výročia nezávislosti štátu.Foto: SITA/APJERUZALEM 10. mája (WEBNOVINY) - Izrael v pondelok večer ukončil spomienku na civilné a vojenské obete terorizmu a po smútočnom Dni spomienok začal oslavovať Deň nezávislosti (Jom Haacmaut).


Ten tohto roku podľa židovského kalendára oficiálne pripadá na utorok 10. mája. Súčasťou odštartovania osláv je zapálenie 12 obrovských faklí na Vrchu spomienok (Har HaZikaron), ktoré symbolizujú ukončenie Dňa spomienok.
Izrael vyhlásil nezávislosť 14. mája 1948, keď prišlo k ukončeniu britskej nadvlády nad Palestínou.

To zároveň odštartovalo dvojročnú vojnu, ktorú židovský štát nazýva "vojnou o nezávislosť". Židovský štát má od svojho vzniku aj v dôsledku tohto vojenského konfliktu napäté vzťahy s moslimskými štátmi, z ktorých veľká časť ho neuznáva. Ide napríklad o Afganistan, Irán, Irak, Kuvajt, Líbyu, Pakistan, Saudskú Arábiu.

Celkovo nemá Izrael oficiálne diplomatické vzťahy s 22 členmi Organizácie Spojených národov (OSN) vrátane Kuby alebo Severnej Kórey. Palestínčania si každoročne izraelský Deň nezávislosti pripomínajú ako Deň katastrofy (Nakba).

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred vojnou v Líbyi utieklo už takmer milión Líbyjčanov
<< predchádzajúci článok
V utorok je Európsky deň melanómu