Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. novembra 2006

Izraelské útoky v Pásme Gazy budú pokračovaťIzrael bude naďalej bojovať proti skupinám v Pásme Gazy, ktoré odpaľujú rakety na židovský štát, a to i napriek riziku, že zasiahne civilistov. Vo štvrtok to vyhlásil izraelský premiér Ehud ...Zdieľať

BAJT HANÚN 9. novembra (WEBNOVINY) - Izrael bude naďalej bojovať proti skupinám v Pásme Gazy, ktoré odpaľujú rakety na židovský štát, a to i napriek riziku, že zasiahne civilistov. Vo štvrtok to vyhlásil izraelský premiér Ehud Olmert, zatiaľ čo sa desaťtisíce Palestínčanov zúčastnili na pohrebe 18 civilných obetí útoku izraelského delostrelectva v meste Bajt Hanún.

"Armáda bude pokračovať dovtedy, kým budú odpaľovať (podomácky vyrobené strely) Kassám," vyhlásil Olmert. "Urobíme opatrenia s cieľom zabrániť zbytočným chybám," tvrdí. Ako však dodal, "nebolo by seriózne sľúbiť, že sa to nemôže stať" opäť.

Izraelská armáda vo štvrtok večer prvýkrát priznala, že tragédiu spôsobilo jej delostrelectvo. Útok už v stredu odsúdilo mnoho predstaviteľov krajín ako aj medzinárodné organizácie. Podľa Olmerta chceli vojaci zasiahnuť pomarančový háj, z ktorého pred niekoľkými sekundami videli letieť rakety. Namiesto toho však izraelské strely zasiahli obytné domy v meste Bajt Hanún vzdialené približne 500 metrov. Ako príčinu incidentu armáda uvádza chybu v systéme zameriavania. Izraelský minister obrany Amir Perec vo štvrtok nariadil používanie prísnejších pravidiel pri paľbe v Pásme Gazy. Podľa vyhlásenia jeho kancelárie musí armáda preveriť svoje postupy vrátane zachovávania bezpečnostných odstupov od obývaných oblastí. Perec navyše vyžaduje, aby delostrelectvo začínalo paľbu iba po súhlase brigádneho generála.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chávez obviňuje opozíciu zo snahy manipulovať voľby
<< predchádzajúci článok
Paroubek je ochotný kandidovať za predsedu snemovne