Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2007

Pitvať už budú aj nemocniceÚradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) majú ostať jeho kompetencie kontrolovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj činnosť zdravotných poisťovní. Ako po rokovaní vlády ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) majú ostať jeho kompetencie kontrolovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj činnosť zdravotných poisťovní. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Ivan Valentovič, vláda už vo svojom programovom vyhlásení deklarovala, že činnosť ÚDZS sa prehodnotí a prípadne aj zmení. Ministerstvo zverejnilo predbežnú informáciu, podľa ktorej má byť ÚDZS "inštitúciou koordinačnou a integračnou vo vzťahu k zdravotným poisťovniam a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti". "Kontrolnú činnosť určite nestratí, ani nad poisťovňami, ani nad poskytovateľmi," zdôraznil minister.

Podľa Valentoviča je však predčasné hovoriť o podrobnostiach, nakoľko zatiaľ existuje iba predbežná informácia. Minister bude o budúcnosti ÚDZS rokovať aj s jeho predsedom Richardom Demovičom. Podľa Valentoviča má predseda úradu zrejme svoju predstavu, nakoľko už predtým avizoval, že sa bude zaoberať činnosťami ÚDZS a prehodnocovať ich. ÚDZS má podľa Valentoviča v budúcnosti spravovať aj tzv. druhé prerozdelenie poistného, z ktorého sa majú hradiť finančne náročné výkony.

Ministerstvo zdravotníctva sa bude zaoberať aj budúcnosťou patológie. Tá je v súčasnosti rozdelená na dve časti. Nekroptickú časť, teda pitvy, má v kompetencii ÚDZS, laboratórna časť ostala v nemocniciach. "Ozvali sa niektoré zdravotnícke zariadenia s tým, že majú záujem aj o pitvy," informoval Valentovič. Podľa neho už v súčasnosti ÚDZS prenechal niektoré činnosti nemocniciam na základe zmlúv. Minister však odmietol, že by takýto postup mohol oslabiť dozornú funkciu ÚDZS. "Pitevné pracoviská úradu ostávajú naďalej jeho, akurát sa pitvy rozširujú aj do nemocníc, kde sa doteraz nevykonávali," upresnil Valentovič.

ÚDZS vznikol pred dvoma rokmi ako orgán dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti, výkonom zdravotného poistenia. Parlament vlani schválil novelu zákona, ktorá umožnila vláde odvolať predsedu ÚDZS aj na základe iných dôvodov, ako sú taxatívne uvedené v zákone. Krátko po vstupe novely do platnosti vláda odvolala vtedajšieho predsedu ÚDZS Jána Gajdoša a na jeho miesto vymenovala R. Demoviča. Nový predseda po nástupe do funkcie oznámil, že napriek svojmu členstvu v strane Smer-SD chce naďalej budovať ÚDZS ako nezávislú inštitúciu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ročné zúčtovanie zdravotných poisťovní zatial po starom
<< predchádzajúci článok
Srbský parlament bude rokovať o Kosove