Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2019

Javorčík: Výdavky SR na výstavbu nového sídla NATO boli známe dopreduNa archívnej snímke Radovan Javorčík.Zdieľať
Na archívnej snímke Radovan Javorčík. Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 14. februára (TASR) - Konečné náklady na výstavbu a sprevádzkovanie nového ústredia Severoatlantickej aliancie v Bruseli dosiahli 1,2 miliardy eur. Podiel Slovenska, podľa dohody medzi spojencami, bol 0,6 percenta z celkovej sumy.


Konečný účet za výstavbu nového, modernejšieho a hlavne bezpečnejšieho sídla Aliancie minulý týždeň potvrdil šéf belgickej diplomacie Didier Reynders. Ten na interpeláciu poslancov z federálneho parlamentu spresnil, že výstavba nového sídla stála 1,2 miliardy eur, čo bol aj dopredu stanovený rozpočet.

Veľvyslanec SR pri NATO Radovan Javorčík v rozhovore pre TASR pripomenul, že podiel Slovenska bol dopredu stanovený na 0,6 percent z celkovej sumy. Príspevky spojencov boli dohodnuté podľa konkrétneho distribučného kľúča.

"Je to v týchto rámcoch. Percentuálne sme boli dopredu zakotvení, tam sa už nemôžeme posúvať, účty by mali byť uzavreté," skonštatoval Javorčík počas dvojdňového zasadnutia ministrov obrany NATO v Bruseli. Zároveň však spresnil, že zatiaľ oficiálnu informáciu o záverečnom účte na stôl nedostal.

Podľa jeho slov boli samotné platby z každej členskej krajiny uskutočnené vopred, lebo výstavba a úprava budovy trvala mnoho rokov. Vláda SR odsúhlasila balík financií, ktorým následne prispela na výstavbu novej budovy.

"Tento balík bol posunutý na spoločný účet Aliancie, z ktorého sa financovala celá stavba a náležitá infraštruktúra. To znamená, že žiadne nové platby sa už od Slovenska neočakávajú," vysvetlil veľvyslanec. Slovenská delegácia pri NATO "na novej adrese" platí jedine za služby, ktoré využíva.

Novú centrálu NATO v Bruseli oficiálne otvorili v máji 2017 v prítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa a ďalších popredných predstaviteľov členských krajín Aliancie. Národné delegácie a stáli zamestnanci sa však do budovy nasťahovali až v priebehu prvých šiestich mesiacov nasledujúceho roka.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ryanair neočakáva toto leto štrajky
<< predchádzajúci článok
Gál: Nedôvera v rozhodcovské súdy je veľká, musíme to zmeniť

Javorčík: Výdavky SR na výstavbu nového sídla NATO boli známe dopredu - diskusné fórum čitateľov