Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. októbra 2010

Jedovatý kal sa dostal do DunajaToxický kal, ktorý v utorok vytiekol z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka sa vo štvrtok dostal do rieky Dunaj. Havária sa odohrala 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz ...+VIDEOZdieľať
madarsko Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 7. októbra  - Toxický kal, ktorý v utorok vytiekol z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka sa vo štvrtok dostal do rieky Dunaj. Havária sa odohrala 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz si vyžiadala štyri obete, pričom obrovská vlna jedovatého kalu dlhodobo znečistila rozsiahle územie v okolí továrne. Podľa agentúra AFP teraz hrozí kontaminácia ekosystému rieky. Vo štvrtok o tom informoval maďarský vodohospodársky úrad. Kal podľa úradu putoval riekou Rába a vo štvrtok okolo 6:30 sa začal vlievať do Dunaja. Červenkastý bahnitý kal môže v prípade kontaminácie Dunaja spôsobiť ekologickú katastrofu vo východnej časti európskeho kontinentu.

Momentálne sú už namerané hodnoty kontaminácie v sútoku riek Rába a Dunaj mierne nad normálom, uvádza zdroj z vodohospodárskeho úradu. Druhá najdlhšia rieka Európy ešte na ceste z Maďarska do Čierneho mora preteká cez Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajinu a Moldavsko.


SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Merania na Dunaji neukazujú havarijné znečistenie (8. 10. 2010)
 ODBORNÍCI: Červený kal je vysoko toxický (8. 10. 2010)
 Pre ekohaváriu v Maďarsku začali monitoring Dunaja (7. 10. 2010)
 Dunaj vyplavuje mŕtve ryby, prítoky sú zamorené (7. 10. 2010)
 V Maďarsku nevedia ako naložiť s uniknutým bahnom (6. 10. 2010)nasledujúci článok >>
Európa posilnila, USA a Japonsko oslabili
<< predchádzajúci článok
Policajné hliadky v akcii (štvrtok 7. 10.)

Jedovatý kal sa dostal do Dunaja - diskusné fórum čitateľov