Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2007

K úsporám na penziu sa majú dostať aj poistenci štátuOd začiatku januára do konca júna budúceho roka by mali všetci účastníci systému starobného dôchodkového sporenia dostať možnosť vystúpiť z kapitalizačného dôchodkového piliera. Vyplýva to ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Od začiatku januára do konca júna budúceho roka by mali všetci účastníci systému starobného dôchodkového sporenia dostať možnosť vystúpiť z kapitalizačného dôchodkového piliera. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do pripomienkového konania. Možnosť vystúpiť z druhého piliera sa má teda týkať aj sporiteľov, za ktorých platil príspevky na dôchodkové sporenie štát. Ide o osoby na rodičovskej dovolenke, či o ľudí, ktorí poberajú príspevok za opatrovanie. Aj títo ľudia by sa tak mohli rozhodnúť, či si nasporené peniaze nechajú vyplatiť na svoj účet, alebo ich prevedú na účet v Sociálnej poisťovni.

Predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha takýto návrh považuje za nepochopiteľný. Podľa neho je nasporená suma v druhom pilieri určená na dôchodky a preto, ak chce sporiteľ vystúpiť z druhého piliera, mal by sa vrátiť do Sociálnej poisťovne aj s nasporenou sumou. "Umožnenie vyplatiť úspory sporiteľom je len lákadlom na to, aby sa ľudia rozhodli z druhého piliera vystúpiť, uviedol pre agentúru SITA.

Rezort práce a sociálnych vecí chce ľuďom, ktorí odídu z druhého piliera, umožniť, aby si poistné do prvého piliera za obdobie účasti v kapitalizačnom pilieri sami dobrovoľne doplatili. Išlo by o poistné vo výške 9 % z vymeriavacieho základu, ktorý si poistenec sám určí, pričom takýto vymeriavací základ nemôže byť nižší ako výška minimálneho vymeriavacieho základu platného v čase, v ktorom toto poistné dopláca. Ak by si sporitelia nechali vyplatiť sumu nasporenú v druhom pilieri a zároveň by si za obdobie dôchodkového sporenia nedoplatili poistné do prvého piliera, podľa hovorkyne rezortu práce a sociálnych vecí Alexandry Gogovej by mali v budúcnosti nižší dôchodok.

Navrhovaná novela má zároveň zrušiť platenie príspevkov na dôchodkové sporenie za poistencov štátu, teda za osoby na rodičovskej dovolenke, či za opatrovníkov. Táto skupina ľudí by tak od začiatku januára síce bola naďalej v druhom penzijnom pilieri, avšak počas starostlivosti o dieťa alebo počas opatrovníctva by za týchto sporiteľov štát neplatil príspevky na dôchodkové sporenie. Ako uviedol šéf ADSS P. Socha, ide voči týmto sporiteľom o diskriminačné opatrenie.

Prilepšiť by si mala vďaka návrhu novely zákona Sociálna poisťovňa (SP). Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž navrhuje, aby sa od budúceho roka mohol tvoriť správny fond poisťovne vo výške 3,2 % z vybraného poistného. V súčasnosti umožňuje zákon tvoriť správny fond SP do výšky 2,9 % z vybraného poistného.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR v máji s najvyššou mierou nezamestnanosti v EÚ
<< predchádzajúci článok
PSA preveruje uplatnenie rumunských pracovníkov v závode