Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Kalifornčan, ktorý ušiel pred lesným požiarom: Stratili sme všetkoIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Washington 12. októbra (TASR) – V diaľke sme videli žiaru ohňa. O štyri hodiny to bolo pri našich dverách. Stratili sme všetko. Takto opísal situáciu v americkom štáte Kalifornia tamojší obyvateľ Michael Carlston, ktorého príbeh zverejnil v stredu denník Washington Post.


"Všade je dym. Máte ho plný nos a oči vám slzia. Vonku nemôžete kráčať bez toho, aby ste si odkašliavali. Náš pes kýcha. Ľudia sedia vo svojich autách na parkoviskách, nemajú čo robiť, nemajú kam ísť," opísal situáciu v meste Santa Rosa lekár.

Mohutné lesné požiare na severe Kalifornie si doposiaľ vyžiadali 21 životov, stovky ľudí sú nezvestné a tisíce museli opustiť svoje domovy. Najmenej 3500 domov bolo zničených. Požiare spálili 69.000 hektárov pôdy a stále sa rozširujú.

Michael musel opustiť svoj dom už koncom víkendu. Opísal, ako v nedeľu večer zostali s manželkou dlhšie hore pri televízii. Vonku bolo veterno a na ich okná narážali rôzne úlomky. Keď sa o polnoci išiel pozrieť von, v diaľke za kopcom videl žiaru. Bolo to kilometre ďaleko, a preto nemal žiadne obavy.

"Do hodiny bola žiara jasnejšia a zväčšovala sa. Široký pás hrebeňa kopca bol ožiarený. Vyzeral takmer ako vybuchujúca sopka," napísal Michael.

Hoci medzi ich domom a kopcom boli stále kilometre územia a od miestnych úradov ešte nedostali pokyn na evakuáciu (neskôr zistili, že vydaný bol, len sa k nim nedostal), začali sa pre istotu baliť.

"O jednej v noci už cez hrebeň kopca šľahali plamene. Museli byť vysoké vyše 30 metrov. Potom okolo druhej zaklopal na dvere náš sused, ktorý je hasič. Povedal, že by sme mali odísť," uviedol Michael.

Dodal, že nevie, o koľkej zasiahli plamene ich obytnú štvrť, no jeho susedka mu povedala, že o pol štvrtej v noci sa objavil v jej spálni hasič a povedal jej, že má jednu minútu na únik.

Odvtedy vládne podľa neho zmätok a dezorientácia. V meste bolo zničených najmenej 1500 budov, dva hotely zhoreli na popol, dve z troch nemocníc boli evakuované a zhorela dokonca aj nová požiarna stanica.

Michael zatiaľ nemal možnosť ísť sa pozrieť na svoj dom, ale podľa slov iných ľudí je zničený. Ako dodal, je ťažké vracať sa myšlienkami späť a rozmýšľať o miliónoch vecí, ktoré by urobil inak. V minulosti s manželkou rozmýšľali o tom, čo by urobili v prípade evakuácie.

"Úplne sa na to pripraviť nedá. Počítače sme si zálohovali, ale zabudli sme zobrať disky. Teraz sú určite roztavené. Toľko vecí som povyťahoval s tým, že ich zabalím, no nedostali sa do tašiek. Ani neviem, čo všetko sme tam nechali. Rodinné fotky sú preč. Mal som tisíce kníh. Hudobné nástroje. Detské oblečenie, ktoré sme odkladali pre vnúčatá. Hojdacie kreslo, v ktorom sme uspávali naše deti. Obrazy manželkinej mamy. Všetko je preč," dodal Michael.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z búrky Ophelia sa stal rekordný desiaty hurikán tejto sezóny
<< predchádzajúci článok
Volebná komisia v Keni schválila ôsmich prezidentských kandidátov

Kalifornčan, ktorý ušiel pred lesným požiarom: Stratili sme všetko - diskusné fórum čitateľov