Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júla 2010

KĽDR: Vojenským provokáciám budeme čeliť zbraňamiSeverná Kórea v sobotu pohrozila použitím "jadrových odstrašujúcich prostriedkov" v reakcii na spoločné vojenské cvičenia amerických a juhokórejských síl, ktoré sa ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

PCHJONGJANG 24. júla (WEBNOVINY) - Severná Kórea v sobotu pohrozila použitím "jadrových odstrašujúcich prostriedkov" v reakcii na spoločné vojenské cvičenia amerických a juhokórejských síl, ktoré sa majú začať cez víkend v Japonskom mori. Ako uviedol nemenovaný hovorca severokórejskej Komisie národnej obrany, ktorého vyhlásenie cituje Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), Pchjongjang nadchádzajúce cvičenia a ďalšie ohlásené manévre považuje za "otvorené provokácie s praktickým cieľom premôcť Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) silou zbraní". Podľa vyhlásenia pritom ide už o druhú vojenskú provokáciu zo strany USA a Južnej Kórey po tom, ako nedávno zverejnili "vykonštruované" závery vyšetrovania marcového potopenia juhokórejskej vojenskej lode. Washington a Soul teraz prípad korvety Čcho-nan využívajú ako zámienku, aby sa komunistickej krajine "vyhrážali jadrovou vojnou", čo hovorca komisie prirovnáva k "prebúdzaniu spiaceho tigra". Nepriateľom pritom odkazuje, že Sever bude na cvičenia "legitímne odpovedať silnými jadrovými odstrašujúcimi prostriedkami".

Ozbrojené sily USA a Južnej Kórey v nedeľu začnú prvé z asi 10 námorných cvičení, pri ktorom použijú 200 lietadiel a 20 lodí. Podobné cvičenia, ktoré spojenci uskutočnili v minulosti, Pchjongjang označoval za nácvik útoku na Severnú Kóreu. Na Kórejskom polostrove pôsobí 28 500 amerických vojakov, Washington však tvrdí, že nemá v úmysle zaútočiť na Sever. Americký minister obrany Robert Gates tento týždeň v Soule vyhlásil, že rozsiahle cvičenia majú byť odkazom pre Severokórejčanov, aby upustili od svojho "agresívneho správania".

Južná Kórea, USA a ďalšie krajiny tvrdia, že juhokórejskú vojenskú korvetu potopilo severokórejské torpédo, pričom poukazujú na závery medzinárodného vyšetrovania. Severná Kórea však svoju vinu popiera a predkladané dôkazy označuje za vykonštruované.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
L. Mikuláš: Motocyklista pri nehode prišiel o nohu
<< predchádzajúci článok
V masovom hrobe drogových gangov objavili 38 tiel

KĽDR: Vojenským provokáciám budeme čeliť zbraňami - diskusné fórum čitateľov