Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. augusta 2012

Kofi Annan už nie je osobitným vyslancom pre SýriuKofi Annan už nie je osobitným vyslancom Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu. Vo štvrtok o tom informoval samotný generálny tajomník OSN Pan Ki mun, ktorý nad tým vyjadril ...Zdieľať
annan OSN 2. augusta (WEBNOVINY) - Kofi Annan už nie je osobitným vyslancom Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu.


Vo štvrtok o tom informoval samotný generálny tajomník OSN Pan Ki mun, ktorý nad tým vyjadril "hlboké poľutovanie".

"Rád by som pánovi Annanovi vyjadril moju hlbokú vďaku za jeho odhodlané a odvážne úsilie, ktoré vykonal v pozícii spoločného osobitného vyslanca pre Sýriu," uvádza sa v Panovom oficiálnom stanovisku.

Mierotvorca si podľa neho zaslúži "obrovské uznanie". Annana však z funkcie neodvolajú, iba mu nepredĺžia mandát, ktorý mu vyprší 31. augusta. Šéf OSN už podľa vlastných slov rokuje s LAŠ o jeho nástupcovi.

V oficiálnom stanovisku sa presné dôvody Annanovho odstúpenia neuvádzajú. Osobitný vyslanec chcel krízu v Sýrii riešiť implementovaním špeciálneho šesťbodového plánu, ten sa však nikdy úplne nenaplnil a násilie v blízkovýchodnej krajine aj v týchto dňoch naďalej pokračuje.

Aktivisti odhadujú, že sýrske nepokoje si od marca minulého roka vyžiadali už 20-tisíc obetí. Ďalšie desiatky tisíc obyvateľov museli z krajiny utiecť.

Annan bol generálnym tajomníkom OSN v rokoch 1997 až 2006. Odvtedy ho povolali vyjednávať v konfliktoch, akým boli napríklad nepokoje v Keni v roku 2008. Je nositeľom Nobelovej ceny za mier.

Medzinárodné spoločenstvo je v otázke konfliktu v Sýrii rozdelené. Rusko a Čína vetovali už dve rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúce tamojšie krviprelievania. Valné zhromaždenie OSN však minulý týždeň napriek tomu schválilo symbolickú rezolúciu, ktorá ho odsúdila

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ECB začne nakupovať dlhopisy najskôr v septembri
<< predchádzajúci článok
Referendum o odvolaní rumunského prezidenta je vraj neplatné

Kofi Annan už nie je osobitným vyslancom pre Sýriu - diskusné fórum čitateľov