Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. októbra 2007

Komisia vyzýva na zásah proti práci načiernoEurópsky komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla v stredu vyzval na zásah proti práci načierno, ktorá je súčasťou európskej tieňovej ekonomiky. Čierny ...Zdieľať

BRUSEL 24. októbra (WEBNOVINY) - Európsky komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla v stredu vyzval na zásah proti práci načierno, ktorá je súčasťou európskej tieňovej ekonomiky. Čierny pracovný trh podľa neho "podrýva financovanie" národných programov sociálneho zabezpečenia a bráni úsiliu zvýšiť hospodársky rast. "Nič nenasvedčuje tomu, že tento fenomén ustupuje. V skutočnosti sa zdá, že v určitých sektoroch a určitých formách práce rastie," povedal Špidla. "Musíme zmeniť náš prístup a prijať ráznejšie opatrenia v celej EÚ," dodal. V únii by bolo možné vytvoriť viac legálnych pracovných miest, ak by vlády znížili daňové zaťaženie a vysoké sociálne odvody z miezd a odmien, myslí si Špidla. Ďalšie obmedzenie nelegálnej práce je podľa neho možné dosiahnuť zrušením bariér pre východoeurópskych občanov v niektorých členských štátoch. Špidla tiež požaduje lepšiu kontrolu zamestnávateľov.

Výzvy eurokomisára podporuje prieskum EÚ, podľa ktorého má skúsenosť s nelegálnou prácou takmer štvrtina z 500 miliónov občanov členských štátov. Päť percent z 26 755 respondentov uviedlo, že v minulom roku vykonávalo neohlásenú činnosť. Autori prieskumu však priznávajú, že úplnú analýzu problému v celej Európe nebolo možné vykonať, pretože mnohí z opýtaných odmietli odpovedať na citlivejšie otázky a mnohí nepovažujú peňažné odmeny za opatrovanie detí a upratovanie za nelegálne.

Podľa Špidlu sa najväčšie tieňové ekonomiky nachádzajú na východe a juhu Európy, pričom vyzdvihol Bulharsko, Rumunsko a Taliansko. Prieskum však pre minulý rok uvádza najvyšší podiel nelegálnej práce v Dánsku (18 percent) a Lotyšsku (15 percent). Najmenej priznaní k práci načierno zaznamenali v Británii a na Cypre (2 a 1 percento).

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šmihula obviňuje Benickú zo zaujatosti a účelovosti
<< predchádzajúci článok
Zmena v Predstavenstve SPP, a. s.