Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2007

Kórejský veľvyslanec požiadal o spoluprácu pri nábore ľudíNábor kvalifikovaných pracovných síl a problematika víz boli ústredné témy dnešného rokovania veľvyslanca Kórejskej republiky v Slovenskej republike J. E. Yong-kyu - Parka a predsedu ...Zdieľať

TRNAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Nábor kvalifikovaných pracovných síl a problematika víz boli ústredné témy dnešného rokovania veľvyslanca Kórejskej republiky v Slovenskej republike J. E. Yong-kyu - Parka a predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibora Mikuša. Kórejská spoločnosť Samsung Electronics od apríla stavia vo Voderadoch pri Trnave svoj nový závod na výrobu LCD modulov.

"Veľvyslanec ma požiadal o spoluprácu pri nábore," uviedol na tlačovej besede Mikuš. Dodal, že nápomocní môžu byť viacerými spôsobmi. "Prvá možnosť je podeliť sa o skúsenosti s personálnymi agentúrami na území kraja, ktoré by mohli pomôcť pri nábore," spresnil Mikuš. Ďalšiu možnosť vidí v kontaktovaní predsedov ostatných samosprávnych krajov. "Pokiaľ bude investor schopný bližšie špecifikovať presnú potrebu pracovných síl, kvalifikačné požiadavky a prípadne aj sociálny program pre zamestnancov, tak rád budem na pravidelnej županskej konferencii informovať svojich kolegov o možnosti zamestnávania pracovníkov z okolitých regiónov," poznamenal. Mikuš zároveň poukázal na potrebu dlhodobej prípravy odborníkov v elektronickom priemysle. "Ako správcovia 50 stredných škôl máme v rukách nástroje, ktoré môžu zabezpečiť otvorenie nových študijných odborov, a tým pravidelný prísun kvalifikovaných pracovníkov," skonštatoval.

Investor podľa Mikuša považuje za problém i to, že proces udeľovania pracovných víz trvá pridlho a že ich udelenie je krátkodobé. Ako poslanec NR SR naznačil, že sa môže pričiniť o to, aby rozvoju veľkých investičných aktivít neboli kladené takéto administratívne prekážky. "Na druhej strane som veľvyslanca upozornil, že slovenská legislatíva musí byť harmonizovaná s európskou a že v súvislosti so vstupom do schengenu sa dá očakávať sprísnenie," podotkol Mikuš.

Spoločnosť Samsung Electronics plánuje v novom závode vo Voderadoch pri Trnave začať s výrobou LCD modulov v marci budúceho roka. V závode sa bude vyrábať mesačne 1 milión kusov LCD modulov, pričom jeho ročný obrat by sa mal pohybovať na úrovni 80 mld. Sk. Výstavba závodu by mala byť ukončená v decembri tohto roku, plnú výrobu by mal závod dosiahnuť v roku 2012.

Do závodu, ktorý sa rozprestiera na ploche 63 hektárov, plánuje spoločnosť investovať do piatich rokov 320 mil. eur. Spoločnosť vytvorí 1 200 nových pracovných miest. Rovnaký počet ľudí by malo nájsť prácu v priemyselnom parku, ktorý vyrastie súčasne so závodom pre viaceré dodávateľské spoločnosti.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prerokovali návrh novely o ochrane ovzdušia
<< predchádzajúci článok
Poslanci si podľa Valentoviča neprečítali poriadne jeho návrh