Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. júna 2021

Krištáľové krídlo si odniesli Klempa aj Čekan za boj proti COVID-19, mimoriadnu cenu dostali dve osobnosti (foto)Vedci Boris Klempa a Pavol Čekan aj olympijský víťazZdieľať
img_6974 676x451 21.6.2021 (Webnoviny.sk) - Vedci Boris Klempa a Pavol Čekan aj olympijský víťaz Michal Martikán sú laureátmi 24. ročníka cien Krištáľové krídlo. Spolu s ďalšími desiatimi osobnosťami ich ocenili v nedeľu 20. júna na galavečeri v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok.


Osobnosti spoločenského, kultúrneho, športového, hospodárskeho a verejného života Slovenska ocenili v kategóriách: Filantropia, Hospodárstvo, Hudba, Šport, Medicína a veda, Inovácie a startupy, Divadlo a audiovizuálne umenie, Výtvarné umenie, Publicistika a literatúra.

Známi boli vopred iba laureáti Mimoriadnej ceny, ktorú udelili dvom osobnostiam. Informovala o tom v tlačovej správe PR manažérka Storyline Radmila Lukačovičová.

Mimoriadna cena


Nositeľkou Mimoriadnej ceny sa stala prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku Daniela Ostatníková. Tá sa posledných desať rokov zaoberá výskumom etiológie autizmu, zisťuje tak jeho pôvod a príčiny. Druhú takúto cenu získal slovenský dramatik, literárny a divadelný vedec Karol Horák.

Za filantropiu ocenili Krištáľovým krídlom za rok 2020 národnú riaditeľku Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením Evu Gažovú, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov. V kategórii Hospodárstvo ocenenie získal Pavol Jakubec, ktorý stojí za potravinárskymi firmami združujúcimi sa pod IDC Holding.


Ocenenie dostal aj Martikán


Ocenenie za hudbu dostala do rúk skladateľka Ľubica Čekovská za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. V kategórií Šport si ocenenie zaslúžil predseda Slovenskej asociácie olympionikov Michal Martikán, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou. Na konte má rekordných 23 medailí z Majstrovstiev sveta a 22 z Majstrovstiev Európy.

Krištáľové krídlo získali v kategórií Medicína a veda virológ Boris Klempa a biochemik Pavol Čekan. Porota ocenila aj ich významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku.

Martin Herman, ktorý začal s vývojom rôznych aplikácií už v 14 rokoch, bol ocenený v kategórii Inovácie a startupy. Ako uviedla Lukačovičová, Hermanova firma sa zaoberá aj vývojom „deep-tech“ technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Bebjak zvíťazil v kategórii Divadlo


Herec a režisér Peter Bebjak, ktorého televízna miniséria Herec získala nomináciu v súťaži Prix Europa, zvíťazil v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Ocenenie za výtvarné umenie si prevzal manželský pár Jana a Peter Machatovci, ktorí sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov.

Za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona získal Krištáľové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra vysokoškolský pedagóg a literárny vedec Marián Andričík.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré vo svojom odbore dosiahli mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.


Zdroj: Webnoviny.sk - Krištáľové krídlo si odniesli Klempa aj Čekan za boj proti COVID-19, mimoriadnu cenu dostali dve osobnosti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela česká herečka Nina Divíšková, známa ako babička zo seriálu Vyprávěj
<< predchádzajúci článok
Ministri prijali Milanovej pozvanie do divadla, kultúrne odvetvie nutne potrebuje podporu

Krištáľové krídlo si odniesli Klempa aj Čekan za boj proti COVID-19, mimoriadnu cenu dostali dve osobnosti (foto) - diskusné fórum čitateľov