16. decembra 2017

Kuzminová v pretekoch 3. kola Svetového pohára skončila druhá

Kuzminová po skvele zvládnutom šprinte mala v sobotu na štarte náskok až 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd ju delilo od Ukrajinky Vity Semerenkovej.

Kuzminová

Le Grand-Bornand 16. decembra (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová si v stíhacích pretekoch 3. kola Svetového pohára vybojovala vo francúzskom Le Grand-Bornand už štvrté pódiové umiestenie za sebou. Tentoraz skončila druhá, keď ju na 10 km trati o 14,0 sekundy zdolala jedine Nemka Laura Dahlmeierová, tretia so stratou 31,8 sekundy finišovala Talianka Lisa Vittozziová. Ďalšia slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa zaradila na nebodovanú 43. priečku (+3:36,8 min). Kuzminová sa po siedmich pretekoch už prepracovala na čelo priebežného hodnotenia SP, s náskokom piatich bodov pred Fínkou Mäkäräinenovou.

Kuzminová po skvele zvládnutom šprinte mala v sobotu na štarte náskok až 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd ju delilo od Ukrajinky Vity Semerenkovej. Do rozpätia jednej minúty sa zmestilo len prvých šesť zo šprintu. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková vyštartovala ako 23. so stratou 1:47 minúty.

Dvojnásobnej olympijskej šampiónke Kuzminovej sa v kariére na vrcholných akciách ešte nikdy nepodarilo po víťaznom šprinte nadväzne triumfovať aj v stíhacích pretekoch. V Le Grand-Bornand šprint zvládla dosiaľ s najvýraznejším náskokom a mala veľmi blízko k zlatému 'dvojboja' a aj desiatemu triumfu v súčte pretekov SP a na ZOH, o jubilejné víťazstvo ju pripravilo zaváhanie na prvej streľbe.

V Le Grand-Bornand sa bežali stíhacie preteky tretíkrát v sezóne. Kuzminová v predchádzajúcich v rakúskom Hochfilzene s jednou chybou na strelnici zvíťazila, teraz však mala k piedestálu ešte bližšie. Jej náskok po rýchlom behu narástol pred úvodnou streľbou ležmo až na 37,5 sekundy, no chyby na druhom, štvrtom a piatom terči ju odsúdili až na tri trestné okruhy. Na medzičase po streľbe Kuzminovej (celková strelecká bilancia 3-0-0-1) jej patrilo 5. miesto, so stratou na Dahlmeierovú 33,5 s. Chybe sa nevyhla ani Paulína Fialková (1-3-1-1) na treťom terči.

V druhej 'ležke' si Kuzminová dala väčší pozor a posunula sa na 3. priečku, keď za prvou Dahlmeierovou mala stratu 24,2 s. Menej presne však mierila P. Fialková s nevybielenými druhým, tretím a piatym terčom.

Pred prvou streľbou 'stojmo' už bola Kuzminová druhá a aj na nej po bezchybných a rýchlych ranách zostala, so stratou už len 12,5 s. Príliš si so štvrtým nevybieleným terčom nepolepšila P. Fialková.

Záverečná streľba 'stojmo' bola v znamení súboja Dahlmeierovej a Kuzminovej. Obe zhodne netrafili úplne posledný terč, Kuzminová naň dlho mierila a možno aj vo vedomí veľkej šance na víťazstvo ho minula. Od Nemky ju na medzičase po streľbe delilo 19,1 sekundy a bolo zrejmé, že 24-ročná Dahlmeierová si beží za 18. víťazstvom v kariére, prvým v sezóne. Kuzminová si bez väčšieho tlaku za ňou vybojovala druhú priečku a pripísala si na vrcholných svetových podujatiach už 24. umiestenie na stupňoch. So šiestimi chybami na strelnici do SP nebodovala Paulína Fialková.