Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2010

LIPŠIC: Gašparovič a Fico nevyriešia justíciuTraja najvyšší ústavní činitelia sú spoluzodpovední za nelichotivú situáciu v slovenskej justícii, podpredseda KDH Daniel Lipšic preto považuje za ...Zdieľať
daniel lipsic Daniel Lipšic

Foto: SITA/Dušan Hein
BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) - Traja najvyšší ústavní činitelia sú spoluzodpovední za nelichotivú situáciu v slovenskej justícii, podpredseda KDH Daniel Lipšic preto považuje za absurdné, neprijateľné a za klamanie verejnosti, ak prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico tvrdia, že chcú riešiť situáciu na súdoch a v súdnej rade.

"Títo ľudia stav spôsobili a stav nevyriešia. Je potrebná zmena, ktorá bude znamenať aj pomerne radikálnu zmenu v justícii," povedal dnes na tlačovej besede Lipšic. Terajšieho šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina menoval do funkcie ministra spravodlivosti prezident na návrh premiéra Fica. "Pán predseda vlády v tom čase vždy a za každých okolností ministra Harabina obhajoval," poznamenal.

Snahu zlepšovať pomery v justícii traja najvyšší činitelia prezentujú preto, lebo idú voľby a ľuďom sa nepáči, že na Slovensku majú navrch aj v justícii rôzni podvodníci, mafiáni a skorumpovaní politici, domnieva sa podpredseda KDH. "Preto dnes reagujú, akoby skôr na upokojenie verejnej mienky, prezident a premiér, ľudia, ktorí spoluzodpovedajú priamo za dnešný stav v justícii. Pán prezident aj pred rokom vedel, kto je Štefan Harabin. Vedel o jeho kontaktoch s bosom albánskej drogovej mafie. Vie to aj pani predsedníčka ústavného súdu. Štefan Harabin je tvár právneho štátu á la Robert Fico," vysvetlil Lipšic. Osobne si nevie predstaviť, že slovenská justícia môže byť dôveryhodná, ak ju vedie človek ako Harabin.

So Smerom-SD sa podľa neho môže KDH sporiť o čomkoľvek, dôchodkovom systéme alebo výške daní. "Ale mali by sme byť zajedno v jednom, že minister spravodlivosti ani šéf najvyššieho súdu by nemal byť priateľ s bosom drogovej albánskej mafie. Bos albánskej drogovej mafie by sa ministra spravodlivosti mal báť, nie ho k sebe domov pozývať na víno," podotkol Lipšic.

KDH podľa neho navrhuje do diskusie otázku bezpečnostných previerok sudcov, zmenu spôsobu kreovania súdnej rady a možnosť priamej voľby časti sudcov.

Kandidát na poslanca za KDH Radoslav Procházka si myslí, že v justícii zostalo veľa poctivých sudcov, ale potrebujú iný druh podpory, akú dnes predviedli Gašparovič, Paška a Fico. Podľa neho by sa malo rozprávať o systémových zmenách a nie simulovať "hurá" akcie.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Detské rádiologické oddelenie po modernizácii
<< predchádzajúci článok
Podstatná časť úveru Grécku bude v polovici mája

LIPŠIC: Gašparovič a Fico nevyriešia justíciu - diskusné fórum čitateľov

Reforma súdnictva24.5. 18:04:34