Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. novembra 2009

Loď so 100 ľuďmi na palube sa z ľadu vyslobodí samaRuský ľadoborec s viac ako 100 turistami, vedcami a novinármi na palube počas svojej antarktickej plavby úspešne prekonáva ľadové zajatie a momentálne sa nachádza iba asi 100 metrov od nezamrznutej vody, ...Zdieľať
MOSKVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Ruský ľadoborec s viac ako 100 turistami, vedcami a novinármi na palube počas svojej antarktickej plavby úspešne prekonáva ľadové zajatie a momentálne sa nachádza iba asi 100 metrov od nezamrznutej vody, informovala vo štvrtok spoločnosť vlastniaca ľadoborec.


Ľadoborec Kapitán Chlebnikov sa tento týždeň dostal neďaleko ostrova Snow Hill vo Weddellovom mori vo vodách Antarktídy do ťažkostí, keď sa mu nedarilo dostať sa z ľadu. Pred dvoma dňami sa mal vrátiť do argentínskeho mesta Ushuaia, ale teraz sa predpokladá, že by sa tam mal dostať najskôr koncom týždňa. Podľa úradov ľudia na palube neboli v nebezpečenstve a neplánovanú zastávku využili na lety vrtuľníkom po oblasti.

Taťjana Kulikovová, hovorkyňa spoločnosti Fareastern Shipping Co., vo štvrtok oznámila, že ľadoborec sa už nachádza ani nie 100 metrov od nezamrznutých vôd. Ako uviedla, hustá hmla a stúpajúci príliv zabránili okamžité vyslobodenie lode z ľadového zajatia. "Kapitán s posádkou teraz čakajú na začiatok odlivu a povolenie ľadu, aby sa dostali do čistých vôd," povedala.

Podľa spoločnosti Exodus Travel, ktorá plavbu organizuje, sa medzi 101 cestujúcimi nachádza aj 51 britských turistov.

Ostrov Snow Hill leží vo vodách pri severnom konci Antarktického polostrova, ktorý zo samotnej Antarktídy vyčnieva smerom k Južnej Amerike.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nové detské pripoistenie od ING Životnej poisťovne
<< predchádzajúci článok
Na Mečárovo vysvetlenie Mikolaj nepočkal, z výboru odišiel

Loď so 100 ľuďmi na palube sa z ľadu vyslobodí sama - diskusné fórum čitateľov