Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

06. januára 2021

Mnohé menšie útulky pre zvieratá na Slovensku sú na tom finančne zleMnohé menšie útulky pre zvieratá sú na tom pre pandemickú situáciu finančne naozaj zle. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla Silvia Čaňová, ...Zdieľať
thinkstockphotos 523040594 676x451 6.1.2021  - Mnohé menšie útulky pre zvieratá sú na tom pre pandemickú situáciu finančne naozaj zle. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla Silvia Čaňová, kampaňová koordinátorka Slobody zvierat.


Pre finančné výpadky a nedostatok pomoci nemajú menšie útulky peniaze na zaplatenie energií, na záchranu a liečbu zvierat a sú bez krmiva. Peniaze dlžia aj veterinárom, ktorí poskytujú zvieratám zdravotnú starostlivosť. Sloboda zvierat Bratislava si tiež musela utiahnuť opasok.

„Pomáhame, ako vieme. Mnohým menším útulkom preplácame liečbu, kastrácie, posielame krmivo alebo od nich preberáme zvieratá. Minulý rok sme len z regionálnych útulkov Slobody zvierat na východe Slovenska prevzali okolo 500 psíkov. Tam totiž adopcie stoja. U nás im nájdeme rýchlejšie nový domov,“ povedala Čaňová.

 

 

Štát neplní svoju zákonnú povinnosť


Na Slovensku je oficiálne registrovaných 80 útulkov a karanténnych staníc.

V Zákone o veterinárnej starostlivosti sa uvádza, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a obce zabezpečujú zriadenie alebo prevádzku karanténnych staníc a útulkov pre zvieratá alebo sa podieľajú na prevádzke karanténnych staníc a útulkov pre zvieratá.

Podľa Čaňovej si však štát svoju zákonnú povinnosť neplní. „Zatiaľ čo samosprávy si túto úlohu čiastočne plnia, štát na zriaďovanie a prevádzku súkromných karanténnych staníc a útulkov nijako neprispieva. Ročné náklady na prevádzku týchto zariadení pritom predstavujú osem miliónov eur,“ vysvetlila Čaňová.

 

 

Oneskorené poukazovanie dvoch percent z daní


Drvivá väčšina útulkov preto za nosné finančné zdroje považuje dve percentá z daní fyzických a právnických osôb. Pre pandémiu koronavírusu však bolo v uplynulom roku poukazovanie dvoch percent z daní oneskorené.

Podľa Čaňovej zároveň existuje predpoklad, že pre spomalenie ekonomiky budú príjmy útulkov z daní občanov a priamych darov verejnosti počas nasledujúcich rokov výrazne nižšie. Pre útulky bude teda záchrana zvierat finančne ešte náročnejšia ako doposiaľ.

Sloboda zvierat je nezisková organizácia založená v roku 1992, ktorej hlavnou činnosťou je ochrana zvierat. Okrem toho sa venuje aj osvetovej činnosti, výchove a príprave kampaní a legislatívnych zmien. Sídli v Bratislave a okrem hlavného bratislavského útulku prevádzkuje aj 27 regionálnych centier.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mnohé menšie útulky pre zvieratá na Slovensku sú na tom finančne zle © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový riaditeľ bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu v národnom divadle
<< predchádzajúci článok
Donald Trump v USA zakázal osem čínskych aplikácii, sú medzi nimi aj Alipay či WeChat Payfinfor

Mnohé menšie útulky pre zvieratá na Slovensku sú na tom finančne zle - diskusné fórum čitateľov