Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2013

Ľudovít Kaník po štvrtý raz stiahol novelu o priestupkochPoslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník po štvrtý raz stiahol z rokovania parlamentu svoju novelu zákona o priestupkoch. Kaník chcel právnou normou zastaviť dynamický rast každodennej ...Zdieľať
ludovit kanik BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník po štvrtý raz stiahol z rokovania parlamentu svoju novelu zákona o priestupkoch.


Kaník chcel právnou normou zastaviť dynamický rast každodennej kriminality, s ktorou sa stretávajú ľudia najmä tam, kde žije veľmi veľká skupina ľudí závislá na sociálnych dávkach.

„Opakovane s návrhom prichádzame preto, lebo problém existuje, ale vláda sa tvári, že ho buď nevie riešiť, alebo ho odkladá, alebo pred ním zatvára oči. Tento návrh budem opakovane predkladať,“ povedal Kaník.

Návrh je podľa jeho slov očistený od kritizovaných zástupných problémov, ako napríklad zníženie priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Podľa novely sa v priestupkovom zákone má zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu, a to verejnoprospešné práce. Príslušný orgán určí vykonanie tejto práce a stanoví lehotu na jej vykonanie v troch stupňoch. Išlo by o malé práce pre obec.

Rovnako má páchateľ odpracovať aj škody a nedoplatky. Keď ani tretíkrát táto osoba nenastúpi na verejnoprospešné práce, stáva sa to trestným činom marenia výkonu súdneho rozhodnutia, čo sa už posudzuje podľa Trestného zákona.

SDKÚ-DS chce novelou zaviesť aj prenesenie zodpovednosti za priestupky maloletých na ich rodičov. Rodičia budú môcť byť potrestaní verejnými prácami za priestupky svojich detí. Za posledné dva roky maloletí spáchali 1 285 priestupkov. Sú to podľa Kaníka drobné krádeže, bitky, ničenie majetku a narúšanie spolužitia medzi občanmi. Problémy s nezvládnuteľnými žiakmi majú podľa Kaníka aj učitelia. „Týmto by sa to zmenilo, za priestupky žiakov by zodpovedal rodič a ten by musel odpracovať trest za tento priestupok,“ upozornil Kaník.

Poslanec za SDKÚ-DS stiahol z rokovania parlamentu aj svoju novelu stavebného zákona. Právnou normou navrhoval povinnosť odstrániť stavbu alebo akýkoľvek objekt zhotovený bez stavebného povolenia na cudzom pozemku, bez písomného súhlasu majiteľa pozemku. Kaník chcel novelou zásadným spôsobom zamedziť rozširovaniu výstavby čiernych stavieb a objektov na cudzích pozemkoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bomba z druhej svetovej vojny zastavila dopravu pri Tokiu
<< predchádzajúci článok
Ľudia sa obávajú, že ich zákon vyženie z lesa

Ľudovít Kaník po štvrtý raz stiahol novelu o priestupkoch - diskusné fórum čitateľov