09. marca 2019

LYŽOVANIE SP: HIRSCHER ZÍSKAL 20. GLÓBUS A DOTIAHOL SA NA VONNOVÚ

Zisk 20. glóbusu v kariére Hirscherovi zabezpečil 6. miesto v pretekoch obrovského slalomu Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore.

Hircher

Kranjska Gora 9. marca  - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal 20. krištáľový glóbus v kariére a dotiahol sa tak na doterajšiu rekordérku Američanku Lindsey Vonnovú. Zisk 20. glóbusu v kariére mu zabezpečilo 6. miesto v pretekoch obrovského slalomu Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Triumfoval nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen s náskokom 24 stotín pred krajanom Rasmusom Windigstadom, tretí skončil Švajčiar Marco Odermatt s odstupom 56 stotín. Slovenský reprezentant Andreas Žampa skončil so stratou 3,02 sekundy na 27. mieste.

Kristoffersen zajazdil najrýchlejší čas v 1. kole. S odstupom 27 stotín bol druhý Francúz Alexis Pinturault, na treťom mieste bol ďalší Nór Leif Kristian Nestvold - Haugen (+ 0,32). Žampu klasifikovali po odjazdení všetkých 76 pretekárov na 30. mieste s odstupom 2,38 sekundy na lídra. Už istý držiteľ malého krištáľového glóbusu v tejto disciplíne Marcel Hirscher z Rakúska prišiel do cieľa s odstupom 41 stotín na priebežnom 4. mieste.

Kristoffersen zajazdil v 2. kole až 11. najlepší čas, ale stačilo mu to na víťazstvo. Po triumfe v bulharskom Bansku vyhral po druhý raz v sezóne preteky SP v "obráku". Druhé kolo nevyšlo Pinturaultovi, ktorý mal až 22. najlepší čas a skončil mimo pódia. Žampa si naopak polepšil o tri miesta. O dobré umiestnenie napokon prišiel aj Nestvold - Haugen, ktorý druhé kolo nedokončil. Hirscher napokon obsadil 6. miesto.

Tridsaťročný Rakúšan sa však aj napriek tomu stal pred finále SP celkovým víťazom. Je to pre neho celkovo 8. veľký glóbus, k nim pridal 12 malých. V tejto sezóne má Hirscher okrem malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom aj trofej za slalom. "Pre takéto úspechy potrebujete skvelé rodinné zázemie a šialene dobrý tím. Iba talent vám nestačí, musíte aj tvrdo pracovať," citovala slová Hirschera agentúra APA.