Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2017

Macron: Trumpovo rozhodnutie je porušením medzinárodného právaNa archívnej snímke Emmanuel Macron.Zdieľať
Na archívnej snímke Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP
New York/Brusel/Paríž/Berlín/Praha/Varšava 6. decembra (TASR) - O štatúte Jeruzalema možno rozhodnúť iba pri priamych izraelsko-palestínskych rokovaniach, vyhlásil v stredu generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Gutteres. Stalo sa tak v reakcii na rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.


Šéf svetovej organizácie urobí podľa vlastných slov všetko, čo je v jeho silách, aby podporil izraelských a palestínskych lídrov v záujme ich návratu k vecným rokovaniam.

V tejto veľmi znepokojujúcej chvíli chcem dať jasne najavo, že riešenie (blízkovýchodného konfliktu) prostredníctvom vzniku dvoch štátov nemá alternatívu. Nejestvuje plán B, podčiarkol Gutteres a dodal, že vždy bol proti jednostranným opatreniam, ktoré by ohrozili vyhliadky na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Európska únia (EÚ) vyjadrila v súvislosti s rozhodnutím vážne znepokojenie s ohľadom na mierový proces. Podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej by sa mala nájsť cesta na vyriešenie štatútu Jeruzalema ako hlavného mesta oboch štátov cestou rokovaní. Stanovisko EÚ a jej členských štátov sa nemení, aj naďalej rešpektujú medzinárodné dohody i vrátane umiestnenia diplomatických zastupiteľstiev, zdôraznila.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil rozhodnutie najvyššieho amerického činiteľa Donalda Trumpa za jednostranný krok a porušenie medzinárodného práva i všetkých rezolúcií Organizácie Spojených národov.

Najvyšší francúzsky predstaviteľ sa tak vyjadril v stredu večer na záver svojej návštevy Alžírska.

Emmanuel Macron súčasne vyzval na pokoj a zdôraznil, že "musíme za každú cenu zabrániť násilnostiam a uprednostniť dialóg".

Francúzsky prezident sa už začiatkom týždňa po telefonáte s najvyšším americkým predstaviteľom vyjadril za stanovenie štatútu Jeruzalema v rámci izraelsko-palestínskych mierových rokovaní.

Nemecká spolková vláda kancelárky Angely Merkelovej nepodporuje postoj Spojených štátov, v mene ktorých v stredu prezident Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Ako vyplýva zo slov hovorcu Merkelovej kabinetu Steffena Seiberta zverejnených na Twitteri, o štatúte Jeruzalema by sa malo rozhodnúť pri rokovaniach o riešení konfliktu na Blízkom východe prostredníctvom vzniku dvoch štátov.

České ministerstvo zahraničných vecí v Prahe v stredu uviedlo, že ČR považuje Jeruzalem za budúce hlavné mesto Izraela i štátu Palestína spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie na základe záverov Rady pre zahraničné veci EÚ. Kým dôjde k uzavretiu mieru medzi Izraelom a Palestínou, ČR prakticky uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v hraniciach demarkačnej línie z roku 1987. Presun českej ambasády do Jeruzalema však v Prahe zatiaľ nepripravujú. Česko môže o ňom uvažovať až po rokovaniach s kľúčovými partnermi v regióne a vo svete.

Poľsko považuje za hlavné mesto Izraela stále Tel Aviv, oznámil v stredu v Bruseli šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski, a to ešte predtým, ako americký prezident Donald Trump uznal v mene USA Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.

Poľský minister zahraničných vecí v tejto súvislosti poukázal na to, že ešte i v Spojených štátoch sa o tejto otázke viedli diskusie, ktoré pravdepodobne pokračovali do poslednej chvíle pred vystúpením hlavy štátu.

Uvedomujeme si, že najdôležitejšie izraelské inštitúcie majú sídlo v Jeruzaleme, konštatoval šéf poľskej diplomacie, podľa slov ktorého je Varšava zainteresovaná na úspechu mierového procesu na Blízkom východe dosiahnuteľného cestou bilaterálnych izraelsko-palestínskych rokovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Snemovňa reprezentantov zamietla návrh na impeachment D. Trumpa
<< predchádzajúci článok
Flynn poslal obchodnému partnerovi sms počas Trumpovej inaugurácie

Macron: Trumpovo rozhodnutie je porušením medzinárodného práva - diskusné fórum čitateľov