Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. marca 2013

Maďari u Varehu nezbierali lykožrúty, svedok sa zasmialVýsluchom maďarských občanov ako zberačov lykožrútov pokračovalo v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s podnikateľom ...Zdieľať
mikulas vareha BANSKÁ BYSTRICA 11. marca (WEBNOVINY) – Výsluchom maďarských občanov ako zberačov lykožrútov pokračovalo v pondelok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s podnikateľom Mikulášom Varehom zo Zemplína.


Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Tie podľa obžaloby spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek.

Piati občania Maďarskej republiky uviedli, že zberačmi lykožrútov pre obžalovaného Mikuláša Varehu sa stali ako zamestnanci firmy Fafémtek v Maďarsku, ktorú „pán Zemplína“ kúpil.


Maďari netriedili lykožrúty

Inštruktáž o postupe pri zbere chrobákov im dával slovenský zamestnanec firmy, ktorého meno si nikto zo svedkov nepamätal, hoci traja tam robili jeden a pol mesiaca. Povedali, že nešlo o čistý zber chrobákov hnedočiernej farby a dĺžky pol až jeden centimeter, ale o odkôrňovanie, čiže čistenie dreva od kôry, pod ktorou sa hmyz nachádzal.

Pracovali v hale v Strede nad Bodrogom osem hodín denne a za ten čas dokázali z dreva odobrať rôzne množstvo kôry, chrobákov a pilín pod kôrou. Materiál získavali za použitia sekery, obojručného noža a špachtle a dávali ho do čiernych igelitových vriec na odpad.

Nevedeli, čo sa s takto získaným materiálom ďalej robilo, ani to, že by sa nimi zozbierané chrobáky používali na prikrmovanie zveri alebo rýb. Jeden zo svedkov sa na otázku prokurátora o prípadnom skrmovaní lykožrútov dokonca zasmial.

Na otázku predsedu senátu, či lykožrúty, resp. chrobáky spod kôry zmietali metličkou na lopatku, odpovedali záporne. Podľa svedkov metlu používali iba vtedy, keď odkôrnený materiál chceli pozametať a dať do pripravených vriec. Za zmenu dokázali vraj naplniť osem až desať meter vysokých vriec.


Dvestopäťdesiat súdnych žalôb

Viac ako hodinu vypovedal advokát z Košíc, ktorý zastupuje firmy Mikuláša Varehu pred súdom vo vzťahu k daňovým úradom. Uviedol, že bolo podaných približne 250 súdnych žalôb a stále je živých okolo 700 až 800 daňových vecí.

Podľa advokáta na súdoch namietajú tvrdenia daňových úradov, že Mikuláš Vareha obchodoval sám so sebou, žiadajú zrušiť ich rozhodnutia pre miestnu nepríslušnosť, vytýkajú im nepreskúmateľnosť, schematickosť a šablónovitosť rozhodnutí a poukazujú na dôkaznú tieseň, keďže časť dokladov z firiem Mikuláša Varehu majú orgány činné v trestnom konaní.

Na otázku prokurátora, či niektoré vyhraté súdne spory a opakované daňové kontroly sa týkajú lykožrúta a euroočiek, sa advokát nevedel vyjadriť. Obžalovaný podnikateľ v tejto súvislosti povedal, že celá kauza je vykonštruované pod politickou taktovkou bývalej pravicovej vlády a riadená orgánmi činnými v trestnom konaní. Tvrdí, že podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi. Pojednávanie pokračuje v utorok 12. marca výsluchom ďalších svedkov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mikuláš Vareha vraj zamestnával 600 ľudí, mnohým neplatil (3. 8. 2012)
 Mikuláš Vareha chytal milióny lykožrútov metličkami (2. 8. 2012)
 Zemplínsky veľkopodnikateľ Mikuláš Vareha zostáva za mrežami (25. 7. 2012)
 Komplica M. Varehu, ktorý sa priznal k megapodvodu, odsúdili (28. 5. 2012)
 Komplic M. Varehu krátil daň na púčikoch, vinu si priznal (15. 5. 2012)
 Podnikateľ Mikuláš V. požiadal o prepustenie na kauciu (27. 4. 2012)
 Podnikateľ Vareha, obvinený z megapodvodu, ostáva vo väzbe (12. 8. 2011)
 Mikulášovi V. rozšírili obvinenie, skončil v nemocnici (30. 4. 2011)
 V kauze podnikateľa Mikuláša Varehu je podozrivý Maďar (7. 4. 2011)
 Najvyšší súd rozhodol, že Vareha zostane vo väzbe (11. 3. 2011)nasledujúci článok >>
Ľudia môžu odhaliť daňové úniky, stačí kontrolovať bloky
<< predchádzajúci článok
Zima a mráz sa vrátia, na severe bude až mínus 16 stupňov

Maďari u Varehu nezbierali lykožrúty, svedok sa zasmial - diskusné fórum čitateľov